Bu yılın Eylül ayının başlarında, BTC fiyatı 10.000 dolar civarında seyrederken Bitcoin’in ( BTC ) piyasa değeri yaklaşık 190 milyar dolar civarında seyrediyordu.

Ancak son iki ayda Bitcoin’in fiyatı 15.000 doların üzerine çıktı . Bununla birlikte, Bitcoin’in piyasa değeri 190 milyar dolardan yaklaşık 280 milyar dolara çıktı. Bu artık Bitcoin’i çoğu büyük ABD şirketinden daha değerli kılıyor.

Bitcoin’in haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView.com

Bitcoin, ABD’deki en büyük 18. ticari şirkete eşdeğerdir

Bitcoin’in değerlemesi ABD’deki halka açık firmalarla karşılaştırılırsa, en büyük 18. firma ile eşleşecektir.

ABD’nin 17. büyük şirketi, 306 milyar dolarlık piyasa değeri ile Home Depot’tur. Verizon, 242 milyar dolarlık değerleme ile geride kaldı ve arada büyük bir boşluk bıraktı.

Bitcoin’in piyasa değeri şu anda yaklaşık 280 milyar dolar olduğu için, ABD’deki ilk 17 dışındaki tüm şirketlerden daha büyük.

Bitcoin’in son aylarda aştığı şirketler arasında Netflix, PayPal, BofA, Coca-Cola, Salesforce ve Disney gibi bazı büyük isimler yer alıyor.

Piyasa değerine göre ABD’deki en iyi şirketler. Kaynak: Dow Köpekleri

Bitcoin, değerleme açısından ABD’deki en büyük üç finans kurumunun, yani Visa, Mastercard ve JPMorgan’ın hala gerisindedir. En iyi kripto para biriminin üçünü de aşması için 23.000 $ ‘a veya 426 milyar $’ lık bir piyasa değerine ulaşması gerekir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in 2 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi Apple’ı yakalayabilmesi için BTC’nin fiyatı 120 bin dolar civarında bir yere ulaşmalıdır.

Yatırımcılar Bitcoin’in asimetrik risk-ödül potansiyelinin farkına varıyor

Bu arada, analistler tahmin fiyat keşif girmek için BTC bekliyor 2020 boyunca ve erken 2021 yılında miting için BTC ve yeni tüm zamanların en yüksek çarptı.

2017’de Bitcoin, 2016 blok ödül yarılanmasından 15 ay sonra yeni bir rekor seviyeye ulaştı. BTC, en son yarılanmasını Mayıs 2020’de gördü, bu nedenle 2021’in ortalarında yeni bir zirveye ulaşma şansı, tarihsel döngülere göre yüksek olmaya devam ediyor.

Uzun vadede, kripto para birimi yatırımcıları ve analistleri, Bitcoin’in dayanıklı bir değer deposu olarak algılanmasının değerlemesini zorlayacağını söylüyor .

Eski bir Google ve Morgan Stanley mezunu olan Tyler Reynolds, sabit Bitcoin arzının onu hükümet harcamalarına karşı bir önlem olarak çekici hale getirdiğini söyledi. O yazdı :

“Şu anda şekillenirken, bir sonraki boğa koşusu, OG’lerin 2011’den beri söylediği anlatımla BTC tarafından yönetilecek: Bitcoin’in sabit arz sınırı, hükümetler kısıtlanmamış hükümet harcamalarını desteklemek için itibari para birimlerini devalüe ederken onu dayanıklı bir SoV haline getiriyor.”

Milyarder Wall Street hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones gibi diğer önemli yatırımcılar, Bitcoin’i ideal bir enflasyon oyunu olarak nitelendirdi .

Bitcoin kurumlar için özellikle caziptir çünkü çeşitlendirilmiş bir portföy içinde bir riskten korunma görevi görebilir, ancak aynı zamanda yatırımcılara Bitcoin’in asimetrik risk-ödül potansiyeline maruz kalmasını sağlayabilir.

Visa gibi şirketlere ve altın gibi güvenli liman varlıklarına kıyasla Bitcoin’in nispeten düşük piyasa değeri, önümüzdeki on yılda daha fazla büyüme için önemli bir alan olduğunu gösteriyor.