Tarihsel olarak, geleneksel piyasa analistleri ve eski okul yatırımcıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine ihtiyatlı bir gözle bakma eğilimindedir ve kripto uzmanları, bu iki yatırımcı arasında karşılaştırmalar yapmaya çalıştıklarında, bunun portakalın bir elması olduğunu söyler.

Örneğin, Bitcoin’in bir saadet zincirinden başka bir şey olmadığını, çünkü hiçbir şey üretmediğini ve dolayısıyla hiçbir değeri olmadığını söyleyen Warren Buffett’i ele alalım.

Bu gelenekçilere göre, Bitcoin’i Apple, Tesla veya JPMorgan gibi bir banka hissesi ile karşılaştırmak mantıksızdır çünkü ikincisi işçileri istihdam eder, ürünler üretir ve hissedarlara dağıtılan gelirler ve temettüler üretir.

Bu iddialara rağmen, basit bir gerçek kalır. Bitcoin güçlü bir yıl geçirdi ve dijital varlık 2020’de kurumsal talepteki önemli artış, yatırımcıların BTC’nin üssel büyüme potansiyeline olan inancı ve küresel ekonomik belirsizlik karşısında asimetrik fiyat hareketi nedeniyle finansal hisse senetlerinden daha iyi performans gösteriyor.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, Mart ayı ortasında tüm piyasa COVID-19 kaynaklı satıştan geri dönerken, üst düzey ABD bankalarının çoğu 2. çeyrekte rekor sonuçlar açıkladı, ancak borsa ve küresel ekonomiye yönelik önemli tehditler devam ediyor . Aynı zamanda Bitcoin, özellikle dördüncü çeyrekte finans sektöründen çok daha iyi performans gösterdi.

JPM, Goldman Sachs, BofA ve Citigroup’a karşı Bitcoin fiyat hareketi. Kaynak: TradingView.com

Bitcoin fiyatı 4. çeyreğin başından bu yana% 42 yükseldi

Dördüncü çeyreğin başından bu yana Binance’de Bitcoin fiyatı 10.773 dolardan 15.366 dolara kadar yükseldi. Bu, iki aydan kısa bir sürede% 42’lik etkileyici bir artış ve dijital varlığın güçlü momentumunun bir göstergesidir.

Bitcoin üç ayda bir geri döner (%). Kaynak: Skew.com

Bitcoin’in rallisinin gücü, kısmen, alternatif bir değer deposu olan artan algıya bağlanabilir. Yılın başlarında milyarder Wall Street yatırımcısı Paul Tudor Jones. Potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak BTC hakkındaki genel olumlu duygu, ivmesini açıkça artırıyor.

Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında, banka hisse senetleri Mart çöküşünden bu yana nispeten iyi performans gösterdi. Tüketici talebindeki mağaza içi satın alma işleminden çevrimiçi alışverişe geçiş, dijital ayak izi olmayan işletmeleri ciddi şekilde etkiledi. Ancak gevşeyen finansal koşullar, Fed’in muazzam ekonomik teşvikleri ve hükümetin iş dostu duruşu, bankaların üç aylık tahminleri aşmasına ve güçlü performans göstermesine yol açtı.

Örneğin JPMorgan, 23 Mart’ın düşük seviyesinden bu yana% 32.63’lük bir ralli kaydetti. Dördüncü çeyrekte 319 milyar dolarlık bankacılık devi% 8’in üzerinde artış gösterdi.

2020’nin ikinci çeyreğinde, tahvil alım satımından analist tahminlerinden çılgınca daha iyi performans gösterdi. Aynı zamanda, yatırım bankacılığı ve hisse senedi alım satım gelirleri de yükseldi.

Goldman Sachs da dahil olmak üzere diğer büyük bankalar. Goldman’ın ticaret bölümü 4,55 milyar dolarlık bir gelir kaydetti. Banka, Wall Street beklentilerini kolaylıkla aşarak yıldan yıla% 29 artış kaydetti.

Bunların her biri övgüye değer bir performans olsa da, özellikle koronavirüs salgınının neden olduğu yüksek düzeyde belirsizlik ve ekonomik gerileme göz önüne alındığında, Bitcoin’in fiyat hareketi, 2020’nin büyük çoğunluğu için bankaların ve diğer riskli varlıklarınkini gölgede bıraktı.

BTC neden çoğu varlıktan daha iyi performans göstermeye devam ediyor?

Makro varlıklara karşı Bitcoin performansı (%). Kaynak: Skew.com

Bitcoin, sürekli olarak yükselen kurumsal talebin benzersiz bir kombinasyonunu, ana akım farkındalıkta istikrarlı bir artış gördü.

Grayscale tarafından yayınlanan bir ankete göre, ABD’li yatırımcıların yarısından fazlası Bitcoin’e yatırım yapmakla ilgileniyor. Çalışma şunları söyledi :

“İlgi artıyor: ABD’li yatırımcıların yarısından fazlası Bitcoin’e yatırım yapmakla ilgileniyor 2020’de ankete katılanların yarısından fazlası (% 55) Bitcoin yatırım ürünlerine ilgi gösterdi. Bu, 2019 ile ilgilendiğini söyleyen yatırımcıların% 36’sından önemli bir artışa işaret ediyor. “

İşletmeler, yatırım bankaları ve perakende yatırımcıların tümü, Bitcoin’de büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu ve muhtemelen bu yüzden PayPal ve Square gibi şirketler kripto para birimini desteklemeye karar verdiler.

Tesadüfen, kripto para birimlerini aktif olarak destekleyen finans kurumları son aylarda özellikle iyi performans gösterdi.

Örnek olarak PayPal hisseleri, kripto alım satımını entegre edeceği için iyimser bir ivme göstererek son üç günde% 12 arttı.

2020 sona yaklaşırken, her seviyedeki yatırımcılar, hisse senedi piyasalarından ağır bir şekilde daha iyi performans göstermeye devam edip etmediğini görmek için Bitcoin’in () fiyatını yakından takip edecekler.

JPMorgan, Goldman Sachs, Citigroup ve Bank of America gibi büyük banka hisse senetlerinin ‘küçük hacimli’ bir kripto para biriminin gerisinde kalması önemli bir olaydır ve bu muhtemelen kripto sektörüne daha meraklı yatırımcıları çekecektir.