Çin Yasağı Yüzünden ABD En Büyük Bitcoin Madeni Haline Geldi

Çin Yasağı Yüzünden ABD En Büyük Bitcoin Madeni Haline Geldi

Bitcoin Haberleri
Ekim 13, 2021 tarafından Ömer Dursun
63
brezilyali-bebek-bitcoin

En büyük Bitcoin madenciliği ABD’de yapılıyor.

İngiltere’nin Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD’nin dünyanın Bitcoin madenciliğinin en büyük payını oluşturmada Çin’i geride bıraktığını gösterdi.

Rakamlar, Çin Devlet Konseyi veya kabinesi tarafından Mayıs ayı sonlarında başlatılan, finansal riskleri hedefleyen, endüstriyi mahveden ve madencilerin ofislerini kapatmasına veya denizaşırı ülkelere taşınmasına neden olan Bitcoin ticareti ve madenciliği üzerindeki baskının etkisini gösteriyor.

En Büyük Bitcoin Madenciliği ABD’de Yapılıyor

Veriler, Çin’in “hash oranı” olarak bilinen küresel Bitcoin ağına bağlı bilgisayarların gücündeki payının Mayıs ayındaki %44’ten Temmuz ayına kadar sıfıra ve 2019’a kıyasla %75 oranında kadar düştüğünü gösterdi.

Bu süreç lojistik zorluklarla dolu olsa da, madencilik teçhizatı üreticilerinin dikkatlerini Kuzey Amerika ve Orta Asya’ya kaydırması ve daha büyük Çinli madencilerin de hareket etmesi ile başka yerlerdeki madenciler boşluğu doldurdu.

Sonuç olarak verilere göre ABD, Ağustos sonu itibarıyla küresel hash oranının yaklaşık %35,4’üyle şu anda madencilikte en büyük paya sahip, arkasında ise Kazakistan ve Rusya yer alıyor.

Bitcoin, genellikle dünyanın farklı yerlerindeki veri merkezlerinde bulunan ve yoğun elektrik kullanan bir süreçte karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için rekabet eden yüksek güçlü bilgisayarlar tarafından oluşturulur.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X