Afgan Kadınlar Kripto Paraya Yöneliyor

Afgan Kadınlar Kripto Paraya Yöneliyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 11, 2021 tarafından Merteren Alkis
68
afganistan-kadinlari-kripto-paraya-yoneliyor

Afgan para biriminin (AFN) değer kaybettiği ve Afganistan kadınları  özellikle banka hesabı olmayan finansal kargaşa karşısında boğuştuğu bir dönemde Kabil, kripto para birimlerine yöneldi .

Afganistan’daki çoğu kız ve kadının banka hesaplarına sahip olmalarına izin verilmediği veya gerekli evraklara sahip olmadıkları için izin verilmemektedir. Sonuç olarak, on yıl önce Roya Mahboob ve kız kardeşi, kar amacı gütmeyen Dijital Vatandaş Fonu’nu kurdu ve Afgan çalışanlarına ve serbest çalışanlarına Bitcoin olarak ödeme yapmaya başladı.

Ancak Mahboob, o zamanlar bu kadınların çoğu için maaşların Bitcoin ile havale edilmesinin ülkeden çıkışlarının tek yolu olacağı konusunda hiçbir fikri yoktu. Taliban, 15 Ağustos 2021’de Kabil’i ele geçirdikten sonra, bu hanımlardan bazıları paralarını transfer etmek, ailelerini tahliye etmek ve başka ülkelere yerleşmek için kripto cüzdanları kullandı.

Afganistan ‘dan Gitmek için Kripto Para Bileti

Herat ve Kabil’deki binlerce kız ve kadına Mahboob ve kız kardeşi tarafından bilgisayarın temellerini öğrenmeyi başardı. Bitcoin’den önce Mahboob, kadınlara para aktarmak için gayri resmi hawala broker sistemini kullandı.

Mahboob Reuters’e şunları söyledi :

Herkese nakit göndermek mümkün veya güvenli değildi, ancak mobil para yaygın olarak kullanılmadı ve PayPal gibi seçenekler mevcut değildi. Sonra Bitcoin’i duyduk.Diğer seçeneklere göre kullanımı kolay, daha ucuz ve daha güvenliydi. Bu yüzden kızlara nasıl kullanılacağını öğrettik ve çalışanlarımıza ve katkıda bulunanlara bununla ödeme yapmaya başladık – onlara bunun geleceğe bir yatırım olduğunu söyledik.

Şaşırtıcı bir şekilde, Mahboob’un tesislerinde temel bilgisayar becerileri edinen yaklaşık 16.000 Afganistan vatandaşı kız ve kadının yaklaşık üçte biri, aynı zamanda bir kripto para cüzdanı kurmayı, para almayı ve Bitcoin ve Ethereum’da ticaret ve yatırım yapmayı da öğretti.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X