Afganistan’da Kripto Havalesi Dönemi Başladı: Taliban Takip Edemeyecek

Afganistan’da Kripto Havalesi Dönemi Başladı: Taliban Takip Edemeyecek

Kripto Para Haberleri
Ekim 10, 2021 tarafından Ömer Dursun
91
afganistan-kripto-havalesi

Afganistan kripto havalesi sayesinde parasını gizliyor. ABD’nin ani geri çekilmesinin Western Union’ın operasyonlarını geçici olarak durdurmasına ve ülkedeki bankaların para çekme işlemlerini ciddi şekilde sınırlandırmasına yol açmasının ardından kripto para havaleleri Afganlar için bir cankurtaran simidi haline geldi.

ABD ve İngiltere gibi havale kaynağı ülkelerdeki düzenleyiciler gözlerini kriptoya çevirdikçe, bu para birimlerinin dünyanın en savunmasız insanları için ne kadar vazgeçilmez olduğunu hatırlamaları gerekiyor.

Yerel para birimi -Afganistan’da ve başka yerlerde- yalnızca erişilmesi zor değil, aynı zamanda takip edilebilir olduğu için kripto giderek daha vazgeçilmez hale gelecek.

Afganistan Kripto Havalesi ile Parasını Gizliyor

Taliban’ın ülke yönetimini devralmasıyla birlikte Afganistan’ın finansal sisteminin de dondurulması geliyor. Dünya Bankası’na göre, Afganistan’ın GSYİH’sının yaklaşık %40’ını oluşturan dış yardım durdu. Benzer şekilde Afganistan merkez bankasının yaklaşık 9 milyar dolar olan dış rezervleri donduruldu.

Bitcoin analistleri ise kriptonun küresel ekonomik sistemi nasıl değiştireceği konusunda geniş iddialarda bulunuyor. İster inanın ister inanmayın, kriptonun istikrarsız, çatışmalı yerlerde havale işlemlerinde devrim yarattığı açık.

Afganistan yalnız değil. Kripto kullanımı son zamanlarda Lübnan, Türkiye ve Venezuela’da arttı.

Venezuela merkezli kripto danışmanı Jhonnatan Morales, “Birçok insan ürün elde etmek için değil, kendilerini hiperenflasyondan korumak için madencilik ve kripto para ticareti yapıyor” dedi.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X