Enflasyona Karşı Korunmada Altının Yerini Bitcoin Alıyor

Enflasyona Karşı Korunmada Altının Yerini Bitcoin Alıyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 23, 2021 tarafından Ömer Dursun
26
altinin-yerini-bitcoin

Altının yerine Bitcoin mi geliyor? JPMogran bir notta, dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in enflasyona karşı bir önlem olarak altının yerini aldığını ve bu nedenle son ralliyi körüklediğini söyledi.

Yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 1 milyar dolara ulaşan en hızlı ETF olan Bitcoin Strategy ETF’nin piyasaya sürülmesi, kripto dünyasını karıştırdı. Ayrıca Altın ETF’lere ve son altı aydaki düşüş sarmalına dikkat çekti.

Altının Yerine Bitcoin mi Geliyor?

Yatırımcılara gönderilen yakın tarihli bir notta JPMorgan, birçok yatırımcının enflasyona karşı korunmak için altın yerine Bitcoin’i seçtiğini söyledi. Notta, “Yatırımcılar arasında enflasyon endişelerinin yeniden ortaya çıkması, Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olarak kullanılmasına olan ilgiyi yeniden canlandırdı” dedi.

Altın ETF’ye yapılan yatırım, dönem boyunca 40,8 milyar doları aştı. Ayrıca, en iyi performans gösteren altın ETF’lerinden bazıları, yıllık yatırım getirisinde (ATI) yüzde 6’ya kadar kayıp yaşadı.

Gold.org’dan alınan verilere göre, altın destekli ETF’ler yalnızca Eylül ayında yaklaşık 830 milyon dolarlık net çıkış gördü. Çıkışların çoğu Amerika ve Avrupa’da görülürken, Asya’da 135 dolarlık giriş kaydedildi.

Buna karşılık Bitcoin ile ilgili ürünler, tüm pazarlarda girişlerde tutarlı bir artışa tanık oldu. Örneğin 15 Ekim haftasında Bitcoin, 69.6 milyon dolarlık giriş gördü. Bitcoin destekli ürünler, son 7 ayda en fazla 225 milyon dolar aldı. Yönetim altındaki toplam Bitcoin varlıkları 72.32 milyar dolara ulaştı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X