Anti Money Laundering Nedir?

Anti Money Laundering Nedir?

Sözlük
Nisan 18, 2020 tarafından koindeks
40
anti-money-laundering

anti money laundering nedir? sorusunun cevabıkara para aklama şeklinde yanıtlanabilir. Yasa dışı olan faaliyetlerle kazanılan gelirlerin yasal yollarla kazanılmış olarak sisteme sokulması durumuna kara para aklama adı verilir. Kara para aklamak amacıyla kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ise şunlardır:

  • Parçalama yöntemi,
  • Off shore,
  • Şirinler yöntemi,
  • Hayali ihracat,
  • Elektronik para,
  • Göstermelik şirketler gibi yöntemlerdir.

Bu yöntemler, ülkeden ülkeye değişir. Çünkü her ülkenin mevcut olan yasaları birbirinden farklıdır ve bu yasakları delmek için de farklı yöntemler kullanılır.

Anti Money Laundering Prosedürleri

Ülkelerin kara para aklamaya yönelik yasaları vardır ve bu yasalar nispeten sınırlı sayıda olan işlemi kapsar. Ancak etkileri de son derece geniştir. Örnek vermek gerekirse AML yönetmelikleri kapsamında kredi veren kurumlara yatırımcılarının kara para aklama mücadelelerine yardımcı olmadıklarına dair hesap açma ve gerekli prosedürleri tamamlama izni verilmesi istenir. Bu prosedürleri yerine getirme de hükümette veya suçlularda değil, kurumlara aittir.

Anti Money Laundering Prosedürlerinin Suç Oranına Etkisi

Kara para soruşturmalarında ortaya çıkan şüpheli faaliyetler veya tutarsız kayıtlar adına mali kayıtları ayrıştırma durumu esas alınır. Bu mali kayıtlar ise failleri büyük bir olasılıkla suç faaliyetlerine bağlar. Günümüzde geleneksel finans sektöründe önemli olan finansal işlemler hakkında detaylı bir şekilde işlem kaydı tutulur.

Bu nedenle suçlunun kimliğini açığa çıkarmak adına ilk uygulanan prosedür finansal işlem kayıtlarıdır ve bu yöntem her suç dosyasında da değişmeyen bir yöntemdir. Suçluların ise kara parayı aklama durumu kesildiğinde suç işleme işlemleri de sekteye uğratıyor. Bu nedenle kara para aklama mücadelesi de suç oranının azaltılmasında etkili bir yöntem oluyor.

Anti Money Laundering Prosedürlerinin Denetlenmesi

Anti Money Laundering prosedürlerinde ortak olan düzenlemeler mevcuttur. KYC adı verilen ortak düzenleme politikaları da yatırımcının para yatırırken tanımlanmasını sağlamak amacıyla ve yatırımcının finansal davranışlarını izlemek gerektiğini anlatır. Bu prosedürlerin yerine getirilmesi görevi ise Türkiye’de MASAK’tadır.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X