Asya CBDC Projeleri Ne Durumda

Asya CBDC Projeleri Ne Durumda

Kripto Para Haberleri
Ekim 16, 2021 tarafından Merteren Alkis
53
asya-cbdc

Kripto para birimlerine yönelik ana akım ilginin hızla artması, çok sayıda hükümeti dijital alternatiflerini oluşturmaya zorladı. Asya ülkeleri devlet tarafından verilen fiat’ın dijital versiyonları olan dijital para birimleri projelerine ( CBDC ) yöneldi. Anketler şimdiden, merkez bankalarının %80’inden fazlasının CBDC’leri araştırdığını ve bazılarının sonunda tamamen işlevsel CBDC’lerin getirilmesine yol açabilecek kavram kanıtları üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Bu yazıda size Asya kıtasında gelişmekte olan bazı CBDC projelerine kısa bir bakış atıyoruz.

Çin

Çin’in DCEP’i, bazı anonimlik özelliklerine sahip olmakla birlikte, Çin hükümeti tarafından akıllı telefon uygulamaları üzerinde kontrol edilmekte, izlenmekte ve kaydedilmekte ve onlara istedikleri zaman hesapları dondurma olanağı vermektedir.

Belki de avantajlarından biri, Çin’in DCEP ağındaki kullanıcıların, Bitcoin ( BTC ) gibi merkezi olmayan dijital para birimlerinde olmayan özelliklerden biri olan hatalı işlemleri tersine çevirebilmesi veya düzeltebilmesidir. Hareket aynı zamanda ABD dolarının uluslararası ticarette sahip olduğu hakimiyetin yerini alma girişimi olarak görülüyor.

Güney Kore

Güney Kore’nin bir CBDC’ye yönelik son hamlesi, Kore Bankası’nın (BoK), yıl sonuna kadar devam edecek bir CBDC programının pilot uygulamasına yardımcı olması için bir teknoloji ortaklığı çağrısı yaptı.

BoK tarafından bu yıl Şubat ayında yayınlanan bir raporda merkez bankası, devlet tarafından verilen bir dijital para birimine eşlik eden yasal zorlukların ana hatlarını çizerken bir dijital kazancı test etme ve dağıtma planlarını duyurdu.

Singapur

2016’dan beri Singapur Para Otoritesi, CBDC  girişimlerini araştırıyor ve şimdi para biriminin geliştirilmesine yardımcı olacak ticari ortaklar arıyor.

Bir perakende CBDC keşfetmek ve geliştirmek için zorluklar ve yarışmalar düzenleyerek Singapur, 300’den fazla kişinin katılımıyla sağlıklı bir çözüm çeşitliliği oluşturmayı başardı.

Singapur’un bir CBDC başlatma hamlesi, esas olarak ülke için bir şirket içi perakende CBDC oluşturmaya odaklanan “Project Dunbar” adlı bir enstitü ile ortak bir proje olarak başladı.

Japonya

Japonya’da, ülkenin merkez bankası, CBDC’leri inceleyen bir rapor yayınlamak için Ekim 2020’de diğer yedi merkez bankasından oluşan bir grupla el ele verdi .

O zamandan beri, Japonya Merkez Bankası (BoJ), temel CBDC işlevlerini test etmek için bir proje başlattı. Test aşamasının bu yıl Mart ayına kadar sona ermesi planlanırken, Japonya’nın dijital para birimleri panelinden yetkililer dijital yenin diğer CBDC’ler ile uyumlu olması gerektiğini ve BoJ’nin hala temel işlevlerini yerine getirmekle yükümlü olduğunu söyledi. 2020’nin başında, Japonya’nın dışişleri bakan yardımcısı, Japonya’nın dijital para biriminin, Japonya’nın hedefini fintech’teki küresel değişikliklerle uyumlu hale getirmek için kamu ve özel ortaklarla ortak bir girişim olabileceğini söyledi.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X