Bitcoin Cüzdan Nedir?

Bitcoin Cüzdan Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 20, 2020 tarafından koindeks
39
bitcoin-cuzdan

Bitcoin cüzdan nedir?  tanımınıBitcoin’leri saklamaya, almaya ve göndermeye yarayan bir uygulama ya da bilgisayar programı şeklinde düşünebiliriz. Bitcoin cüzdan ile öğrenilmesi gereken bilgiler ise şu şekildedir:

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Bitcoin cüzdanı oluşturmak için iki yöntem kullanılır. İlk yöntem kripto para borsalarını kullanarak bir bitcoin cüzdanı oluşturmaktır. İkincisi ise Bitcoin.org adresinden Bitcoin Core cüzdanını indirip, senkronizasyon yapmaktır.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Dijital cüzdanlar; özel ve genel anahtarlarınızı, blockchain’de yapmış olduğunuz para alma ve gönderme gibi işlemlerinizi yalnızca size depolayan bir yazılımdır. Size bir kişi bitcoin ya da kripto para gönderdiğinde cüzdanınızdaki özel anahtar ile imzalanmış olur. Daha sonra blockchain’de yer alan genel anahtar ile eşleştiği zaman da işleminiz kabul edilir. Kısacası; yalnızca sizin olan anahtarlardan, yapmış olduğunuz blok zincirlerinizin kayıtlarından meydana gelen ve harcadığınızda da bu anahtarlar üzerinden gerekli olan işlemleri yapabildiğiniz yazılımlardır.

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri

Kripto para cüzdan çeşitlerini üç kategoride inceleyebiliriz. Bu kategoriler ise şunlardır:

  • Yazılım,
  • Kağıt,
  • Donanım gibi kategorilerdir. Yazılım kategorisi, masaüstü,çevrimiçi ve mobilden oluşur.

Donanım kategorisi ise, diğer cüzdan çeşitlerine göre pek çok avantaja sahiptir. Bu cüzdanların genel özellikleri ise şunlardır:

  • İşlemler çevrimiçi olarak yapılır ancak hesaplarınıza ait olan özel anahtarlarınız ise çevrimdışı olarak depolanır. Bu durum güvenlik açısından güvenli bir yapıda olduğunu gösteren bir durumdur.
  • Birden fazla uygulama arayüzüne uyumlu oldukları için değişik kripto para birimlerini de destekler.
  • İşlem yapmak oldukça kolaydır. İnternete bağlı olan bir bilgisayara takılan cihaza atamış olduğunuz pin kodunu girerek istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yapılan işlemler sonrasında da paranız çevrimdışı bir şekilde depolanarak birçok tehlikeden uzak kalmış olur.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X