Bitcoin Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Kripto Para Haberleri
Nisan 21, 2020 tarafından koindeks
8
bitcoin-fiyati

Son dönemin yükselen dijital para birimlerinden biri olan ve her geçen gün giderek değerini arttıran Bitcoin, insanlar arasında hala bir tartışma konusu olarak konuşuluyor. Bitcoin’in neden bu kadar pahalı ve değerli olduğu, bu değer biçiminin Bitcoin’de nasıl yapıldığı gibi birçok sorunun cevabını inceleyelim. Peki, Bitcoin Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tamamen Dijital

İnsanlar arasında alışagelmiş bir para biçimi olan maddiyat, somut bir ürün olduğundan Bitcoin’in dünya insanı tarafından kabullenmesi hala tam olarak gerçekleşmiş değil. Bir kesim tarafından Bitcoin ve Bitcoin fiyatları, tamamı ile kandırılmış insan sayısı kadar arttığını söylemekte. Bitcoin’i eleştiren bu insan topluluğu, Bitcoin’in 10 sene sonra herkesi zarara uğratarak ortadan kalkacağını iddia ediyorlar.

Bitcoin Değeri Hesaplama

Bitcoin, dünyada yalnızca 21 milyon civarı adet bulunabilecek bir dijital para birimidir. Bu sayının dijital ortam nakiti olması nedeni ile artışı maalesef mümkün değildir. Bunun yanı sıra Bitcoin piyasasında her 4 senede bir Halving adı verilen ve Bitcoin üretiminde harcanan enerji ve sürenin tam olarak iki katına çıktığı bir eylem vardır. Halving kelimesi, dilimize yarı yarıya düşmek olarak çevrilebilir. 2012 ve 2016 yıllarında olmak üzere Bitcoin, tarihi boyunca iki kez halving geçirdi. Bu halvinglerde ise 2012 yılında %46412 ve 2016 yılında %10426 oranında büyüme artışı gösterdi.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin, tamamen dijital olması nedeni ile altın ve gümüş gibi maden, işçi, lobi değişkenlerine tabii olmaz ve çıkarılan bir doğal kaynak değildir. Bitcoin madenciliği adı verilen ve değerli taş lobisine gönderme olarak çıkarılan Bitcoin üretimi günümüzde mevcuttur. Bitcoin üretilebilir, ancak 1 adet Bitcoin, elektrik fiyatlarının ortalamasına göre yaklaşık 7000 dolar bir maaliye neden olmaktadır. 2020 yılı itibariyle bir Bitcoin ortalama 7000-8000 dolar arasında seyretmektedir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X