7 Kasım’da birçok büyük medya kuruluşu, önemli savaş alanlarındaki 4 gün süren titiz oy sayımının ardından Joe Biden’in ABD’nin 46. Başkanı olmak için yeterli seçim oyu almayı başardığını duyurdu.

İnanılmaz derecede yakın bir seçimin heyecanı azalmaya başladığında, analistler bir Biden başkanlığının geleneksel piyasaları ve Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebileceğine daha yakından bakacaklar. Dikkate alınması gereken üç kilit faktör, yeni bir ekonomik canlandırma turunun nihai geçişi, güçlenen bir ABD doları ve bir borsada iyileşme olasılığıdır.

BTC / USD 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

Ekonomik teşvik Bitcoin’i daha yükseğe taşıyabilir

ABD Başkanı Donald Trump, seçimden önce, teşvik tartışmalarını seçim sonrasına kadar ertelemek istediğini söyledi. Sonuç olarak, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir anlaşma üzerinde fikir birliğine varmak için mücadele ettiler.

Biden’in seçilmesi, yıl sonuna kadar bir teşvik paketi olasılığını aydınlatıyor. ABD Kongresindeki Demokratlar zaten Ekim ayında 2.2 trilyon dolarlık bir teşvik tasarısı önerdiler , ancak Senato’da destek alamadı.

İkinci tur teşvik Bitcoin’i olumlu yönde etkileyebilir çünkü ABD’deki finansal koşulları önemli ölçüde rahatlatır.Bu aynı zamanda ABD ekonomisini de yükseltir ve dolayısıyla yüksek riskli varlıklar için yatırımcı iştahını artırır.

Bitcoin algısı, riskli bir varlıktan güvenli bir sığınak varlığına ve son aylarda bir enflasyon oyununa dönüştü. Buna rağmen, Bitcoin fiyatının borsa ile birlikte hareket ettiği çok sayıda örnek var, bu nedenle riskli varlıklar için iştahın olmaması durumunda, Bitcoin fiyatı hala yükselebilir.

Yükselen ABD doları

Biden yönetimi bir teşvik paketini onaylarsa ABD doları yükselecek. Euro bölgesi, örnek olarak, büyük bir teşvik önerisini kabul ettikten sonra Euro’nun hızla yükseldiğini gördü.

ABD doları Mart ayından bu yana rezerv para birimleri karşısında düşük performans gösteriyor. Sonuç olarak, dolar karşısında fiyatlandırıldıkları için altın, Bitcoin ve diğer alternatif değer depolarının geri kazanılmasına yardımcı oldu.

Bu nedenle, ikinci bir teşvik turunun ve yatırımcı güveninin artırılmasının başlangıçta Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Ayrıca, güçlenen doların Bitcoin ve altın üzerinde ek satış baskısı uygulayabileceğini de unutmamak gerekir.

Borsa artık seçim ‘çözüldüğüne’ göre toparlanabilir

Analistler ayrıca seçim sonucunun onaylanmasının ardından ABD borsasının toparlanmasını bekliyorlar.

Pek çok analist, Biden’ın vergi ve çevre politikalarının sonunda borsa çöküşüne yol açabileceğine inanmasına rağmen, hisse senetlerinin kısa vadede yükselme olasılığı yüksek.

Analistlerin çekişmeli bir seçime karşı uyarıda bulunmaları üzerine borsa Ağustos ve Eylül boyunca sert bir şekilde düştü. Seçim sonucunda ortaya çıkan spekülasyonun, riskli varlıklar arasında bir satış oranını artırması olası değildir.

Aksine, açık bir galibiyet olmadan seçimin devam edeceği korkusu piyasaların çalkantıya uğramasına neden oldu.

2020 yarışının sona ermesinin ardından, piyasalarda daha az belirsizlik var ve bu, diğer riskli varlıkların yanı sıra hisse senetlerinin de toparlanmasını sağlayabilir.

Düzenleme açısından, Compound Finance’ın genel danışmanı Jake Chervinsky, Biden’ın kriptoya karşı herhangi bir kamu duruşunu ifade etmediğini söyledi. O yazdı :

“Başkan seçilen Biden, kripto hakkındaki görüşleri hakkında kamuya açık bir şey söylemedi. Şimdilik, dikkatini çekecek kadar büyük bir mesele değil. Önümüzdeki dört yıllık ABD kripto politikası, kilit pozisyonlara kimi atadığına bağlı; geçiş ilerledikçe daha fazlasını öğreneceğiz. “

Medya, Joe Biden’ın 2020 seçimlerinin galibi olduğunu açıklasa da, Başkan Trump henüz kabul etmedi ve Trump’ın hukuk ekibinin sonuçları tartışması ve her savaş alanı durumunda yeniden saymaya zorlaması bekleniyor.

Bu gerçekleşirse, korku ve oynaklık piyasalara hızla yeniden girebilir ve hisse senedi ve kripto fiyatlarında gerilemeye yol açabilir.