Bitcoin Hack Nedir?

Bitcoin Hack Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 15, 2020 tarafından koindeks
41
bitcoin-hack

Kripto paraların günümüzde sıklıkla tercih edildiği bilinen bir durumdur. İnsanlar son dönemde çok büyük bir talep ile karşı karşıya kalan ve yine bunun ile beraber birçok insanın kullanmaya başladığı bu kripto para biriminin güvenlik konusunda sahip olduğu vasıfları da tartışmaya başladı. Bunun en önemli nedeni yine son dönemlerde Bitcoin kullanan bazı büyük firmaların hacklenmesi oldu. Bu firmalara örnek olarak Binance firması verilebilir. Yakın zamanda yaklaşık 42 milyon dolarını kaybeden firma bu para biriminin sahip olduğu güvenlik önlemlerinin de tartışılmasına yol açtı. Peki, Bitcoin Hack Nedir?

Güvenlik Önlemleri

Bitcoin para biriminin sahip olduğu güvenlik önlemlerinin sağlamlığı birçok insan tarafından bilinen bir gerçektir. Yıllardır sorunsuz bir şekilde çalışan bu sistem arkasındaki büyük güvenlik duvarı blockchain sisteminin büyük güvenlik başarısı ile bu noktaya geldi. Yani aslında söz konusu olan bu Bitcoin para biriminin güvenlik ağını kullanan insanlar herhangi bir mağduriyet ile karşılaşmıyor.

Hacklenmelerin Sebepleri

Binance gibi büyük bir firmanın 42 milyon dolar kaybetmesi her ne kadar güvenlik önlemlerinin tartışılmasına yol açsa da yerli güvenlik ağını kullanan firmaların ve kişilerin böyle bir mağduriyet yaşamadığı görülüyor.

Peki güvenlik açığı nerede? Bu konuda güvenlik açığının en büyük nedeni firmaların kendi paralarını kendi güvenlik ağları ile korumaya çalışmasıdır. Bu da yeterli derecede sağlam olmayan güvenlik duvarlarının geçilmesi ve sonucunda da Binance gibi büyük firmaların paralarının hesaptan hesaba aktarılmasına neden oldu.

Para Transferi Açık Ancak Faili Meçhul

İnsanların son dönemlerde sık sık sordukları sorulardan birisi olan bitcoin hack nedir? sorusuna paralel olarak açık bir sızdırmanın olduğu açıktır. Cüzdandan cüzdana aktarıldığı kolaylıkla görülen bu paraların kim tarafından aktarıldığı ise bilinmiyor. Bu konuda söylenecekler arasında;

  • Bitcoinin blockchain ağı dışında gerçekleşen hacklenmeler olduğu,
  • Firmaların blok zincirine benzer, paraların korunması için yeterli kalitede güvenlik ağını oluşturamadıkları,
  • Bitcoin cüzdanlarının hesap hareketlerinin açık bir şekilde görüldüğü ve izlenebildiği ancak bunun yapanların ve hesap sahiplerinin tespit edilemediği vardır. Tüm bu açıklamaların sonucu olarak güvenlik önlemlerinin yeterli kalitede olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Bir süre daha bu hacklerin konuşulacağı aşikardır.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X