Bitcoin Kullanım Alanları

Bitcoin Kullanım Alanları

Bitcoin Haberleri
Nisan 20, 2020 tarafından koindeks
31
bitcoin-kullanim-alanlari-nelerdir

2017 senesinin son çeyreğinde, 1 bitcoin 20000 dolar seviyelerine yaklaşmıştı. Bundan dolayı birçok yatırımcı kripto paraların değerinin sürekli yükseleceğini düşünmekteydi. Fakat düşünülen olay gerçekleşmedi. Bitcoin hangi alanlarda kullanılıyor? Sorusunu soranlar internet üzerinde gerçekleştirdikleri bütün alışverişler için bu parayı kullanabilmektedir.

Bitcoin, ismi hala bilinmeyen satoshi nakamoto lakabını kullanan bir kişinin veya bir grup tarafından 2009 senesinin ocak ayında duyuruldu. Ancak isminin en fazla duyulmasını sağlayan işlem ise 2010 senesinde bitcoin madenciliği işlemini gerçekleştirmekte olan Laszlo Hanyeczin bir forum sitesinde kendisine pizza yollayacak bir kişiye vereceği bitcoin miktarı oldu.

Bu rakam tam olarak 10000 bitcoin kripto parasıydı. Bu işlemden sonra kripto para olan bitcoinin değerinin sürekli ve hızlı bir biçimde artması nedeniyle dünya üzerinde pizzayı en pahalı yiyen kişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Bitcoin Yasal Olmayan İşlemler İçin Kullanılmaya Başladı

Bitcoinin devletler çapında bir karşılığının olmaması yasa dışı paraların aklanması için kullanılmasına neden oldu. ABD’de uyuşturucu satışının yapıldığı sitelerde bu paranın kullanılması nedeniyle FBI’ın da içinde bulunduğu olaylar yaşanmıştı.

Sistem Kendi Güvenliğini Sağlıyor

Bitcoin hangi alanlarda kullanılıyor? Sorusu araştırıldığında Sistemi değerli kılan en önemli özelliğinin sahip olduğu işlem teknolojisi olduğu görülmektedir. Gerçekleştirilen işlemlerde yer alan şifreleme işlemleri nedeniyle para alışverişi herhangi bir aracı bulunmadan gerçekleştirilmektedir. Bu durum kişilerin üzerine extra bir maliyetin binmesini de engellemektedir.

En Büyük Dezavantajı İşlem Hızının Düşük Olması

Kripto para dünyasında bitcoin’in ardından ethereum, xrp ve litecoin gibi birçok para birimi ortaya çıktı. Finansal kurumlar blockchain sistemlerinin kullanımını yakından takip ederek, kendilerine uygun olabilecek özellikleri üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Kripto para sistemi girişimcilerin ihtiyaçlarına çözüm bulabileceği bir ortam olabilme özelliğini korumaktadır.

Bitcoin ile visa arasında gerçekleştirilecek bir karşılaştırmada, saniyede bitcoin işlemleri için en fazla 4.6 adet işlem gerçekleştirilebilirken bu durum visa için 1700 işlem olarak görülmektedir. Bu durum bitcoin kullanımının hız açısından dezavantaj oluşturduğunu göstermektedir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X