Bitcoin Madencileri İçin Nükleer Enerji Çözüm Olabilecek Mi?

Bitcoin Madencileri İçin Nükleer Enerji Çözüm Olabilecek Mi?

Bitcoin Haberleri
Eylül 27, 2021 tarafından Mavi Neptün
18
Bitcoin-madencileri-icin-nukleer-enerji-cozum-olabilecek-mi-

Bitcoin madenciliği, dünyanın ortak sorunu haline geldi. BTC üretebilmek adına madencilerin tükettiği enerji birçok ülkenin elektrik tüketiminden daha fazla. Bu sorunun artmasından dolayı madencilerin yeni alternatifleri aradığı biliniyor. Tesla’nın sahibi Elon Musk’da Bitcoin madencileri için alternatifli bir enerji kaynağı olması gerektiğini söylemişti.

Bitcoin madencileri, artan yüksek enerji masrafına çözüm arıyor. Yenilenebilir enerji masada konuşulurken nükleer enerji ön plana çıktı. Temiz enerjilerin madencilik faaliyetlerini karşılayamacağı düşünülüyor. Bu yüzden güçlü enerji kaynaklarına ihtiyaç doğuyor. Bunun için en iyi seçenekte nükleer enerji olarak duruyor.

Geçtiğimiz yaz ayında Bitcoin madencilik çalışmaları yürüten Compass Mining, Oklo ile ortaklık kurmuştu. Nükleer enerji girişimi olarak Oklo ile anlaşarak nükleer kullanıma yeşil ışık yakılmıştı. Nükleer enerji şirketi, lojistik engelleri aşmak adına “mikro reaktörler” inşa ettiğini açıkladı. Aynı şekilde Amerika’da da Talen Energy ile Tera Wulf şirketleri anlaştı.

Bitcoin madencileri daha öncesinde Çin’den kovulmuştu. Bazı ülkelerde de elektrik tüketimi fazla olduğu için madencilik faaliyetleri yasaklanmıştı. Dünya üzerinde elektrik tüketen ürünler listesine Bitcoin’i rahatlıkla yazabiliriz.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X