Bitcoin Madenciliği İran’da Yeniden Başladı! 

Bitcoin Madenciliği İran’da Yeniden Başladı! 

Kripto Para Haberleri
Ekim 1, 2021 tarafından Merteren Alkis
47
iran-bitcoin-madenciligi

Bitcoin Madenciliği İran’da Yeniden Başladı!

Yazın aşırı sıcağı azaldı, bu nedenle artık elektrik şebekesini strese sokmakla suçlanamayacağı için Bitcoin madenciliği İran’da yeniden başladı. İran hükümeti, eski Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından 26 Mayıs 2021’de getirilen üç aylık bir yasağın ardından lisanslı kripto para madencilerinin bugün faaliyetlerine devam etmelerine izin verecek. 

İlk yasak, ülkenin güvenilmez elektrik şebekesinin istikrarı konusundaki endişeler nedeniyle yürürlüğe girdi. Orta doğu ülkesi, yaz aylarında, eski Cumhurbaşkanı Ruhani’nin aşırı sıcağa bağladığı yaygın elektrik kesintileri yaşadı . Bazı günlerde, sıcaklık 120 derece Fahrenheit’i yani yaklaşık 49 santigrat dereceyi aştı . 

 

 

Elektrik kesintileri ve su sıkıntısı ışığında, Rouhani vatandaşların klimalarını çalışır durumda tutabilmelerini sağlamak için sıcak hava sırasında kripto madenciliğini yasaklamaya karar verdi. Ancak bazı çevrelerde kripto madenciliğinin ülkede gerçekte ne kadar güç kullandığına dair şüpheler dile getirildi. Sıcaklığın azalması ve Ebrahim Raisi’nin 3 Ağustos 2021’de başkan olarak göreve başlamasıyla kripto madenciliği yasağı kaldırıldı. 

Tahminen Bitcoin Madenciliğinin % 4.5 ile % 7  İran’da yapılır. Doğal gaz gibi bol fosil yakıt kaynakları  sayesinde İran’ın dünyadaki en ucuz elektrik fiyatlarından bazılarına sahip olması biraz şaşırtıcı  gelebilir. İran’daki mevcut tahmini madencilik seviyelerinde, Reuters aracılığıyla Elliptic tarafından gelirlerin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor . 

 

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X