Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 11, 2020 tarafından koindeks
174
bitcoin_madenciliği_nasıl_yapılır

Bitcoin Madenciliği, günümüzde kullanıcısı hızla artan ve birçok kişinin ilgi odağı olan bir işlemdir. Bilindiği gibi sanal paralar arasında hemen hemen en popüler olan bitcoin, birçok kişiye yüksek miktarlarda paralar kazandırmıştır. Ancak bunun için tabi ki bilinmesi gereken birçok unsur vardır. Bitcoin Madenciliği, bitcoin üretimi anlamına gelmektedir. Bitcoin üretiminin teme olarak bir çalışma mantığı, üretme yolu vardır. Bunlar için ise bazı program ve donanımlara ihtiyacınız olacaktır. Bu donanımlar ne kadar güçlü ise o kadar çok hızlı Bitcoin Madenciliği yapılabilecektir. Bunun için de bilgisayarınızın işlemci gücü bu işlem için önemli bir yer tutacaktır. Bitcoin Madenciliğinden bitcoin üretirken bloklar oluşur. Siz bitcoin üreterek bu blokları büyüttükçe size sanal para olarak bitcoin ödülü verilir. Bloklar gittikçe zorlanacağı için güçlü bir işlemci işinizi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Günümüzde birçok insan iki, üç belki daha fazla bilgisayar satın alarak bile bu işlemleri yapmaktadır.

Bitcoin madenciliğinin sınırı var mı?

Bu sonun cevabı oldukça nettir. Siz ne kadar bitcoin üretirseniz üretin herhangi bir sonu bulunmamaktadır. Sınırı olmadığı için geçmiş dönemlerde birçok kişi bu işlemi yaparak yüklü miktarlarda para kazanmıştır. Ancak gerekli bilgi edinilmediğinde ciddi anlamda zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında donanım yetersizliğinde de aynı şekilde ciddi zorluklar kapınızı çalacaktır.

Bitcoin madenciliği güvenli bir işlem mi?

Bu para kazanma yönteminin güvenliği tamamen sizin elinizdedir. Bu sistemin tam olarak bir merkezi bulunamamaktadır. Sistemin oluşturulurken merkezinin olmayışı, güvenlik konusunda bazı kişileri tedirgin etmektedir. Sistemde oluşan anlaşmazlıklar tamamen üyeler arasında çözülmektedir. Yani ortaya çıkan bir anlaşmazlık durumlarında üyelerin yarıdan fazlası nasıl karar alırsa sonuç öyle olacaktır. Kısaca oy birliği ile gerekli kararlar alınmaktadır. Bu da bitcoin madenciliğinin güvenliği konusunda olumlu bir etkendir.

Bitcoin madenciliğinde kar elde edilebilir mi?

Bitcoin madenciliğinde tabi ki yüksek miktarlarda karlar elde edilebilir. Ancak bu yazımızla size bir yatırım tavsiyesi yapmamaktayız. Çünkü sadece 0.01 bitcoin üretebilmek için bile en az 320 GHz’ lik bir işlemcisi olan sisteme ihtiyacınız olacaktır. Yani kar elde edebilmek için işi bilmenizin yanı sıra büyük özelliklere sahip bilgisayar sistemlerine ihtiyacınız olacaktır.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliğinin birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Ancak genel olarak hepsinde de temel aynıdır. Yani mutlaka bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duyacaksınız. Bitcoin Madenciliği işleminin en önemli unsuru bir bilgisayar sistemine sahip olmaktır. Bu unsuru elde ettikten sonra ikinci unsur ise hangi yöntemle bitcoin üreteceğinize karar vermektir. Şimdi bu yöntemlere birlikte bir göz atalım;

Donanım yardımı ile Bitcoin Madenciliği: Yöntemler arasında en önemlisi ve en karlısı olanı donanım yardımı ile bu işlemi yapmaktır. Günümüzde sadece Bitcoin Madenciliği için üretilmiş cihazlar bulunmaktadır. Bunların kısaca adı ASIC cihazlardır. Bu cihazlarla sadece Bitcoin değil farklı kripto paralar üretebilmektedir. Bu cihazlar kullanılarak aylık olarak 0.16 bitcoin kazanabilirsiniz.

Could Mining yardımı ile Bitcoin Madenciliği: Bu yöntemde de ciddi anlamda karlar elde edilebilir ancak bunun için yine bazı donanımlara ihtiyacınız olacaktır. Bu donanımların temini sırasında çok fazla maddi ihtiyaçlar doğacaktır. Maliyetin yüksek olması demek edineceğiniz karın uzun vadeli olmasına neden olacaktır. Bu nedenle Bitcoin Madenciliği yapan ya da yapacak olan kişiler bu yöntemi ikinci plana bırakmaktadır.

Bilgisayar yardımı ile Bitcoin madenciliği: Bu yöntem aslında ülkemizde en çok öğrenilmek isteyen yöntemdir. Hemen hemen her evde artık bilgisayarlar mevcut. Buna bağlı olarak birçok kişi de bu yöntemle Bitcoin Madenciliği yapmak istemektedir. Ancak bitcoin önceki yıllarda biraz daha alt seviyelerde güçsüz bloklarla yapıldığı için büyük karlar getirmekteydi. Bu bloklar günümüzde zorlaştığı için daha önce de belirttiğimiz gibi 320 GHz’lik bir işlemci olmadan yılda ancak 2-3 TL kazanabilirsiniz. Eğer sizler yine de Bitcoin Madenciliği, denemek isterseniz internet ortamından Bitcoin kasma, üretme programları indirebilirsiniz.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X