Blochain Mutabakat Algoritması Nedir?

Blochain Mutabakat Algoritması Nedir?

Sözlük
Nisan 20, 2020 tarafından koindeks
62
Blockchain-mutakabat

Blockchain mutabakat algoritması nedir? sorusu blockhain ağının kullanmış olduğu mekanizma şeklinde tanımlanabilir. Dağıtılmış olan sistemlerin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamaktan sorumlu olmaları açısından önemli bir ögedir.

Mutabakat Algoritması Genel Özellikleri

Mutabakat algoritmasının genel özellikleri şunlardır:

  • Halka açık olan blockhain’ler dağıtılmış olan sistemler şeklinde oluşturulmuştur ve işlemlerin geçerliliği için dağıtılmış olan node’lar fikir birliği içinde olmalıdır. Bu görevi de mutabakat algoritmaları üstlenirler.
  • Mutabakat algoritmaları, protokol kurallarına uyum göstermeye yardımcı olur ve bütün işlerin güvenilir bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
  • Coinler’in sadece bir kez harcanmasını sağlar..

Mutabakat algoritmaları bu özellikleriyle sistemin düzenli bir şekilde işleyişine yardımcı olur.

Mutabakat Algoritması ve Protokol Karşılaştırması

Protokolü bir blockchain’in kuralları olarak tanımlarken, algoritmayı da kuralların uygulanmış olduğu mekanizma şeklinde tanımlayabiliriz. Blockchain teknolojisi çoğu iş koluna uygulanabilir. Blockchain ağı sistemin ne şekilde çalışması gerektiğini belirleyen protokolün üzerine inşa edilecek olması nedeniyle sistemin farklı parçalarının ve bu ağdaki bütün katılımcıların protokolün kurallarını yakından takip etmesi gerekecektir.

Protokol, kuralları belirlerken, kurallara uyulabilmesi ve beklenen sonucun oluşturulabilmesi amacıyla atılması gereken adımlar sisteme algoritma aracılığıyla söylenir. Bitcoin protokolü node’ların ne şekilde etkileşeceğini, verinin node’lar ile nasıl iletileceğini ve başarılı blok onaylaması adına gereksinimlerin neler olduğunu belirler. Mutabakat algoritması ise imzaların ve bakiyelerin düzenli bir şekilde doğrulanması, işlemlerin onaylanması ayrıca blokların onaylanmasından da sorumludur.

Mutabakat Algoritmaları Neden Önemlidir?

Kripto para ağının bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamada mutabakat algoritmaları son derece önemlidir. Blockchain’in hangi versiyonunun doğru olduğu konusunda da mutabakata varabilmek adına dağıtılmış olan node’lara da araç sağlar. Ayrıca Blockchain’in durumu hakkında bir fikir birliğine varmak için dijital ekonomik sistemin doğru bir şekilde çalışması açısından da çok önemlidir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X