Block Chain Nedir?

Block Chain Nedir?

Sözlük
Nisan 14, 2020 tarafından koindeks
15
block-chain

Son dönemlerde adından sıklıkla söz ettiren kripto para sistemi Bitcoin hala daha konuşulmaya devam ediyor. Her geçen gün söz konusu olan bu kripto paranın arkasında yatan yüksek teknoloji ile ilgili olarak insanlar yeni bir şeyler öğreniyor. İnsanların kripto para biriminin yanında özellikle sorduğu sorulardan birisi de block chain nedir? sorusu olmuştur. Aslında Bitcoin olarak bilinen kripto para biriminin başyapıtı olan bu sistem halka açık bir şekilde keşfedilmeyi ve insanlar tarafından kopyalanarak kullanılmayı bekliyor. Bütün sistemin arkasında yatan teknolojik sistem olan bu sistemin kullanılmadan önce iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Blok Zincirleri

İnsanların kendi aralarındaki bu para alış verişlerinde kullanmış oldukları birçok farklı kişisel ve kişisel olmayan bilgi vardır. Bu verilerin her biri söz konusu olan bu kripto para birimi için önemli olan verilerdir. İşte bu sistemde de belirtilen ve kişisel alış verişlerde önemli olan her bilgi bir blokta yer alıyor. Bu bloklar arası kurulan iletişim şifresini de sadece alışveriş yapan ve para transferi yapan taraflar biliyor. Bu nedenle de son derece güvenlidir.

Merkezden Bağımsız Binlerce Veri

Bitcoin para biriminin ayrıt edici olan özelliklerinin başında da merkeziyetleşmenin olmamasıdır. Dağınık bir şekilde bulunan bu bilgi ve verilerin iyi korunması için de güvenlik önlemi almak şarttır. İşte tam da bu noktada merak edilen bu sistem devreye giriyor. Yüksek güvenlik sağlayan bu sistem ve teknoloji bu özellikleri ile şu anda dünyanın önde gelen şirketleri tarafından dahi kullanılmaya başlanmış durumdadır.

Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri büyük önem taşıyan ve güvenlik önlemleri için gerekli olan bu teknolojinin de kendisine has olan bazı özellikleri mevcuttur. Bu özellikler arasında;

  • Şifrelenmiş işlem takibi sağlar.
  • Şeffaftır, isteyen herkes ulaşabilir.
  • Saklama, yönetme ve depolama görevleri vardır.

Bütün bu özellikleri ile son dönemlerin en fazla konuşulan para biriminin arka planını oluşturan bu akıllı teknolojik sistem geleceğin en büyük firmaları tarafından çok büyük bir silah gibi kullanılacağa benziyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X