Block Reward Nedir?

Block Reward Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 16, 2020 tarafından koindeks
28
block-reward

Block Rewar diğer bir değişle blok ödülü, başarılı bir biçimde çözülen, bloklar için verilmektedir. Block Reward Nedir? Madencilere, verilen Bitcoin’ler olarak tanımlanmaktadır. Blok ödül iki bileşenden oluşmaktadır. Bunlar, Blok süspansiyonu ve işlem ücretleridir. Blok süspansiyonu, yeni oluşturulan paralardan oluşur. Bu, blok ödülün en büyük kısmını temsil etmektedir. Blok ödülü neredeyse tamamen blok süspansiyonundan yapılmaktadır.

Blok Ödülü Nasıl Belirlenir?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından belirlenmiştir. Bitcoin’i yarattığı dönemlerde, blok ödülü programını hazırladı. Bitcoin’in merkezi kurallarındandır. Bu kuralı, Bitcoin ağı arasında, anlaşma olmadan değiştirmek mümkün değildir. 1 blok için ödül 50 BTC idi. Her 210.000 blokta ise bu oran yarıya indirilmiştir. Bloklar, 10 dakika da bir çıkarılmaktaydı. Bu da Günlük olarak 144 blok etmekteydi.

Blok Ödülünün Önemi

Blok ödülü, ağda yeni Bitcoin’ler oluşturmakta, önemli bir yoldu. Satoshi bunu 2009’da açıklamıştı. Buradaki amaç, madencilerin ağa, karma güç eklemelerini sağlamaktır. Onları teşvik etmektir. Blok ödül, aslında madencilerin ASIC’lerini kullanmaya çalıştığı bir şeydir. ASIC’ler oldukça pahalıdır. Ayrıca elektrik maliyetleri de yüksektir. Madenciler buradan kar elde etmektedir.

Blok Ödülü Kazanmak

Blok ödülü kazanmak için şunlar yapılmalıdır;

  • Bitcoin madencileri, onaylanmış işlemlerinin bloklarını oluşturmaları gerekir.
  • Bu oluşturulan bloklar, blok zincirine dahil edilir.
  • Bu işlemlerden sonra, ödül elde edilmektedir
  • Bir bakıma onlar için, teşvik primiydi.

Blockchain’de her başarılı işlem yeni paraların üretilmesine olanak sağlamaktadır. Bitcoin işleminin onaylanabilmesi için, madencilerin bu işlemi, blockchain’de kalıcı bir blok haline gelmeden önce onaylaması gerekmektedir. Zinciri onaylamak ve zincire blok eklemek için önemli miktarda hesaplama gücü gerekmektedir. Bu Sistem, blockchain’e bir blok ekleyen ilk madenciyi ödüllendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Madencilik masraflı bir iştir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X