Bu hafta Bitcoin’de izlenmesi gereken 5 olay

Bu hafta Bitcoin’de izlenmesi gereken 5 olay

Bitcoin Haberleri
Eylül 6, 2021 tarafından koindeks
100
Bitcoinde Büyük Değer Artışı Yaşanıyor

Pazartesi başlarken, Bitcoin 51.000$ direncinin üzerinde ve ilk kez resmi bir ulusal para birimi haline gelmesiyle yükselişe geçiyor.

Bitcoin ( BTC ) 51.000 doların üzerinde yeni bir fiyat aralığında yeni bir haftaya başlıyor – kritik direnci geçti mi?

Hafta sonu BTC fiyat hareketi için yataydan dalgalanmaya döndükten sonra, boğalar şimdi 54.000 dolar ve üzerini hedefliyor.

Geçen ay herhangi bir süre boyunca 50.000 doları elinde tutmanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde – 51.000 dolar ve üzeri satıcıları yenmek şöyle dursun – önümüzdeki saatlerde ve günlerde her şey olabilir.

Cointelegraph, Bitcoin’in bir sonraki adımda nereye gidebileceğine karar verirken dikkate alınması gereken beş faktöre bir göz atıyor.

51.000$ satıcı dövüldü mü?

Bu oldu çeşitli şimdi, Bitcoin $ 51,000 geçti – “çok önemli” ve analistler tarafından “son engel” olarak anılacaktır.

Hareketin gelmesi uzun zaman aldı – kendi içinde psikolojik bir engel olan 50.000 doları kırmaya yönelik birden fazla girişim, nihayetinde onu desteğe çevirmede başarısız oldu. Aralığın üzerindeki satıcıların hacmi, daha önce daha yüksek seviyeleri sürdürmek için momentum eksikliği çeken boğalar için çok fazla olduğunu kanıtladı.

Ancak Pazardan Pazartesiye geçen gece paradigmayı değiştirdi ve BTC/USD sonunda Mayıs ortasından bu yana ilk kez 51.000 doları geçti. Şimdi soru şu: “Tutabilir mi?”

Bazıları için cevap açıktır.

“$ 54K hedefleyen” analisti William Clemente özetlenmiştir gerçek ivme gecede tuttu hemen önce ve Cointelegraph katkıyı Michaël van de Poppe tarif gibi bir $ 51.000 + BTC “büyük”.

Bu durumda, BTC/USD, bu zirvenin yakınında soğumadan ve konsolide olmadan önce 52.000$’ın hemen altındaki yüksek seviyelere ulaştı.

5 Eylül itibariyle BTC/USD alım ve satım seviyeleri (Binance) Kaynak: Malzeme Göstergeleri/Twitter

Bu, çifti direnç duvarının en üstüne yerleştiriyor ve boğaların geri dönüşü için çok daha kolay koşullar öncesinde anlamlı bir engel olarak sadece 52.000 dolar kaldı.

“Burada sadece hava olan bir hacim boşluğu var. Böylece fiyat hızlı hareket edebilir,” diye ekledi heyecanlı bir Pentoshi , mevcut spot fiyat kurulumunu analiz etti.

“Fiyat da PoC’nin üzerinde. Alıcılar kontrol altında.”

Pentoshi daha önce 50.000 doların aslında teknik bir dönüm noktası olarak çok az etkisi olduğunu savundu . Ancak Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 48.700 doların daha fazla yükselişi güvence altına almak için günlük kapanış olarak tutulmasının önemli olduğunu söyledi.

BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

El Salvador Bitcoin’i benimsiyor

Bu hafta Bitcoin için daha az teknik ama eşit derecede sembolik bir hamle yapılacak – tarihte ilk kez egemen bir devletin yasal ihalesi olacak.

Salı günü, El Salvador resmi olarak Bitcoin’i ABD dolarının yanında ulusal para birimi olarak kullanmaya başlayacak .

Uluslararası Para Fonu ve diğer kuruluşların yaptığı ağır uyarılara ve hatta hamleyi iptal etme taleplerine rağmen, ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele kararlılığını korudu. Şimdi, Bitcoin ve benimsenmesi büyük bir yeni deneye başlayacak.

İnsan Hakları Vakfı’nın baş strateji sorumlusu Alex Gladstein konuyla ilgili bir dizi tweet’te, “El Salvador, finansal geleceğe herhangi bir ülkeden önce büyük bir teknolojik sıçrama yaptığından, aksilikler olması kaçınılmazdır” dedi .

Gladstein, Bitcoin’in benimsenmesini ülke tarihinde ilginç bir bölüm haline getiren diğer sorunların yanı sıra Bukele hükümetinin siyasi hamlelerine atıfta bulundu. Bununla birlikte, kişisel bazda, herhangi bir Salvadorlu için faydalar aşikardır.

“Açık fikirli ve Bitcoin’i anlamak için çalışmaya istekli olan Salvadorlular için muazzam meyveler verebilir” diye ekledi.

Bu arada, şu anda bir hareket buhar toplama sosyal medyada her birine Bitcoin topluluk planları yasanın destek BTC’nin 30 $ satın Brezilya, içerir.

El Salavdor hükümeti geçen hafta 150 milyon dolarlık bir Bitcoin fonu oluşturmak için bir önergeyi onayladı .

Bitcoin, üst üste dördüncü zorluk kazancını sağlama yolunda

Bitcoin fiyat hareketi, kazanç hızından vazgeçmeyi reddeden temeller tarafından desteklenmeye devam ediyor.

İki günden kısa bir süre içinde, bir sonraki otomatik yeniden ayarlama, Bitcoin’in zorluğuna tahminen %2,5 ekleyerek art arda dördüncü bir artışa işaret edecek.

Cointelegraph’ın geçen hafta bildirdiği gibi , bu, Bitcoin’in ilk kez 50.000 doları kırdığı Şubat ayından bu yana bu tür ilk olay olacak.

Madenci etkinliğinin önemli bir göstergesi ve muhtemelen Bitcoin’in en önemli özelliği olan zorluk ayarlamaları, Mayıs ayında Çin madencisinin bozgununu takiben ortaya çıkan şaşırtıcı bir forma dönüşte bir düşüş belirtisi göstermiyor.

Bitcoin zorluk tablosu. Kaynak: Blockchain.com

Bunun yanı sıra,  hash oranı da bu hafta sonu saniyede 130 exahash (EH/s) geçerek toparlanmaya devam ediyor ve şimdi tüm zamanların en yüksek seviyelerinin sadece 37 EH/s altında.

Yer değiştiren ve yeni aktif madencilerden yeni donanım girişi, hash oranına büyük bir destek verdi – en düşük seviyelerinde, metrik 2021 zirvesinin yaklaşık yarısındaydı.

Stok akışı Noel’e kadar 100.000 dolara işaret ediyor

Yeni bir ay, Bitcoin’in en doğru fiyat tahmin modellerinden biri olan stoktan akışa (S2F) ailesinin yeni bir güncellemesini gerektiriyor.

BTC/USD, modelin günlük teknik hedefinin oldukça altında kalmasına rağmen, yaratıcısı PlanB, tam olarak Ağustos ayının 47.000 dolarlık aylık kapanışını aradı .

Eylül ayında en az 43.000 $’lık bir kapanış olması nedeniyle analist, bu yılın sonunda 100.000 $’lık ortalama fiyatın hala kolayca uygulanabilir olduğunu doğruladı.

“Noel’e kadar 100.000 dolarlık temel S2F tahmini hala duruyor (veya daha kesin: 2020-2024 bu yarılanma dönemi için ortalama 100.000 dolar),” diye Pazar günü bir grafiğin yanında tweet attı .

“Zincir üzerinde (S2F olmayan) gösterge henüz bir tepe işareti göstermiyor (kırmızı nokta yok). Bu, S2F tahminine uygun.”

Bununla birlikte Bitcoin, en son 2017 yılının ikinci yarısında yukarı yönlü bir fiyat artışında görülen modelin “turuncu” aşamasına girdi. PlanB, BTC fiyat hareketinin bu nedenle “saat gibi” hareket ettiğini belirtti .

2024’te sona erecek olan mevcut yarılanma döngüsünün prognozuna “100.000 dolardan çok daha yükseğe çıktığımızı düşünüyorum” diye ekledi.

Bitcoin stok akış şeması. Kaynak: PlanB/Twitter

Aşırı açgözlülük geri döndü

Bir Bitcoin fiyat rallisinin çiğneyebileceğinden daha fazlasını ısırmasından endişe edenler henüz haklı olabilir.

Duyarlılık göstergesi Crypto Fear & Greed Index’e göre , tüccarlar zaten “aşırı açgözlülük” zihniyetine geri döndüler.

79/100 puanla Fear & Greed, geçmişte düzeltici hamlelere yol açan bir alan olan tarihi üst bölgesinden sadece 16 puan uzakta.

Çok erken vurmaktan kaçınmak için, BTC fiyat kazanımlarının yavaş ve istikrarlı olması gerekiyor ve bu nedenle dürtüsel bir hareketin hala sürdürülemez olduğu kanıtlanabilir.

Endeks yine de Ağustos’ta 79’u gördü ve son dört hafta boyunca 70 ile 80 arasında kaldı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternatif.me

Finansman oranları, BTC’nin bu yılın başlarında Nisan ayına göre çok daha az coşkuyla 50.000 doları ilk kez aştığı zamandan çok daha düşük oranlarla beklenti duygusuna katkıda bulunuyor.

Diğer bir deyişle, fiyat 50.000$ seviyesini geri kazanmaya çalışırken, tüccarlar düşüş eğilimi göstermiyorlarsa bu sefer çok daha temkinli davranıyorlar. Ancak bu, önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatı için kısa süreli bir düşüş ve daha fazla yükselme şansını artırabilir. 

Bitcoin fonlama oranları tablosu. Kaynak: Bybt

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X