China Mobile, E-CNY Cüzdan Teknolojisini Başlattı

China Mobile, E-CNY Cüzdan Teknolojisini Başlattı

Kripto Para Haberleri
Ekim 14, 2021 tarafından Merteren Alkis
30
china-mobile-e-cny-cuzdan

Devlet tarafından işletilen Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) ve telekomünikasyon hizmeti devi China Mobile Çarşamba günü , donanımlı telefonların mobil ağ olmadan e-CNY üzerineden işlem yapmasına izin veren bir fiat dijital-yuan sabit cüzdanının piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

E-CNY Cüzdan Teknolojisi Nedir ?

  • Cüzdan, SIM Pay, yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisine sahip bir süper SIM karttır. NFC teknolojisi zaten toplu taşımada ve bazı kredi kartlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknoloji birkaç santimetre içindeki cihazların kablosuz olarak veri alışverişi yapmasına olanak tanır. SIM Pay donanımlı cep telefonları, e-CNY’nin sanal varlık bilgilerini birbirine dokunarak değiş tokuş edebilir.

 

  • Çin, dünyanın ilk büyük merkez bankası dijital para birimi veya CBDC’sine öncülük ediyor. Elektronik Çin yuanı veya e-CNY , Çin Halk Bankası tarafından verilir. Şu anda, geçen yıl başlayan yumuşak bir lansmanla Çinli kripto severlere sunuluyor. Pek çok kişi Çin’in e-CNY’yi Şubat ayında Pekin Kış Olimpiyatları’na kadar uygulama koymasını bekliyor.

 

  • ICBC’nin Suzhou Şubesi ve Suzhou Mobile, SIM Pay’i ortaklaşa tanıtmayı kabul etti ve yerel bir SIM kart tabanlı e-CNY pilot testi başlatmak için Suzhou Xiangcheng Bölge Hükümeti ile bir işbirliği anlaşması imzaladı.

 

  • China Mobile Jiangsu’nun genel müdür yardımcısı Guan Yiminhai, SIM Pay basın toplantısında, teknolojinin bazı yönlerine geçen yıl içinde başarıyla ulaşıldığını söyledi.Müşteriden müşteriye (C2C) e-CNY transferi Kasım 2020’de, müşteriden işletmeye (C2B) işlemler ise bu yılın Şubat ayında gerçekleştirilmişti. Temmuz ayında 1000 e-CNY SIM kart denemesi başladı. China Mobile, kullanıcılara 110 milyondan fazla bu tür kart sağlamayı planlıyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X