Çin, Kripto Madenciliğini ‘Negatif Listeye’ Ekledi

Çin, Kripto Madenciliğini ‘Negatif Listeye’ Ekledi

Kripto Para Haberleri
Ekim 9, 2021 tarafından Merteren Alkis
75
cin-kripto-para-madencileri-negaitf-liste

Çin ‘in ülkedeki kripto para madenciliği sektörünü sona erdirme çabalarına rağmen , bazı firmalar yasadışı olarak  çalışmayı seçtiReuters haberine göre, yasa dışı madencilikle mücadele etmek için Çin, yatırımın yasak olduğu sektörlerin bulunduğu ‘negatif listesine’ kripto madenciliği sektörünü de  ekledi. Liste, hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için hangi sektörlerin ‘yasadışı’ olduğunu açıklamaktadır. Bu yasaklama haberi, devlet planlamacısı tarafından yayınlanan bir belge ile  kamuoyuyla paylaşıldı.

Kripto para madenciliği, Çin’in oluşturduğu olumsuz liste tarafından kısıtlanmış veya yasaklanmış 117 sektörden biri konumunda bulunuyor. Listelenmeyen herhangi bir sektör, önceden onay gerektirmeden yatırım yapılmaya uygundur.

Belge, kara listeye alınan bu sektörlerdeki yatırımların ulusal güvenliği , kamu çıkarlarını ve çevreyi olumsuz etkileme potansiyeline sahip olduğu için Çin tarafından yasaklandığı belirtiliyor.

Çin Kripto Para Savaşında Acımasız

Kripto madenciliğinin kara listeye alınmasının duyurusu, Çin Halk Bankası’nın hemen ardından, yabancı kripto platformlarının yerel yatırımcılara hizmet sunmasını yasakladı. Ek olarak, kripto ile ilgili yapılan işlemlerin izlenmesi artırıldı. BitZ dahil olmak üzere Çin merkezli birkaç kripto para borsasının kapanmasına yol açtı . 2017’den beri faaliyet gösteren popüler borsa, “politika ve düzenleyici gereklilikler”deki son değişiklikler nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacaklarını duyurdu. Çin ayrıca CoinMarketCap,CoinGecko, ve TradingView dahil olmak üzere birçok kripto para ile ilgili büyük web sitelerini  engellemişti.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X