Çin’in Dijital Para Biriminin Ardından Dijital Dolar Fikri Alevlenmesi

Çin’in Dijital Para Biriminin Ardından Dijital Dolar Fikri Alevlenmesi

Altcoin Haberleri
Temmuz 3, 2020 tarafından koindeks
12
Çin'in Dijital Para Biriminin Ardından Dijital Dolar Fikri Alevlenmesi

Çin hükümeti ve ekonomik birimleri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda dijital Yuan’ın piyasaya sürülmesi konusunda adımların atılması hızlandı. ABD Senatosu’nda yer alan isimlerden bir tanesi olan Tom Cotton ise salı günü yapılan toplantıda neden ABD’nin kendine ait bir dijital para biriminin olmadığını sorguladı. Düşüncelerini ve yapılabilir olmasına neden olan dayanaklarını açıklayan senator uzun bir açıklamada bulundu.

Bitcoin’den İyisi Dijital Dolar

Yaptığı açıklamada Bitcoin ve dijital Yuan’dan daha iyi bir para birimini üretebileceklerini de söyleyen Cotton, küresel ödemelerde önemli paya sahip olduklarını ve bunu devam ettirmenin bu şekilde olabileceğini de ekledi. Finansal anlamda bir yenilik olarak bakılan bu fikri ise destekleyenlerin sayısı az olmadı.

Çin Dijital Para
Çin Dijital Para

Güven Adımları ve Kontrol

Senatorler bu konuda Çin’in oldukça hızlı ilerlediğini söylerken aynı zamanda güven aşamasının da sorun olduğunu düşünüyor. Yapılması halinde teknoloji şirketlerinden destek alınması ve bu şekilde üretilmesi gerekecek olan para birimine ne oranda güvenileceği de vurgulanıyor. Yapılan görüşmeye katılan önemli profesörler ise mümkün olduğunu ve inovasyon anlamında geri kalınmaması gerektiğini ön plana çıkarıyor.

Ayrıca dijital doların olması durumunda eski sisteme katkısı olacağını da onaylıyor. Topluma yararı olacağı ve artık gerekli olduğu konusunda çok fikir olmasına karşılık yine de Çin’in adımlarını onaylamayanların sayısının da fazla olduğu biliniyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X