Cryptocurrency Nedir?

Cryptocurrency Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 18, 2020 tarafından koindeks
50
cryptocurrency-nedir

Cryptocurrency, internet kullanıcıları tarafından ulusal banka ve ekonomi sistemine bir baş kaldırı olarak doğmuş ve merkez bankalarının tekel elinde tutulmasından memnun olmayan insanların kripto protestosudur. Giderek yaygınlaşması ile birlikte günümüzde hem hissedarları; hatta ülke ve devletleri dahi içine çekmeye ve başarısını katlamaya devam etmektedir. Bir banka veya kuruluşa bağlı olmadığından P2P sistemi ile çalışır ve bu da Cryptocurrency sisteminin bağımsız olmasını sağlar.

Cryptocurrency Örnekleri

Cryptocurrency, 2010 yılı ve sonrası giderek popülaritesini arttırmaya devam ettiğinden, her geçen gün yeni bir hissedar bulmakta ve banka hisse ekonomisi ile yarışacak bir güce ulaşmaktadır. Cryptocurrency para birimlerinden en bilinen ve hisse fiyatı yüksek olanlara birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Bitcoin
  • Litecoin
  • Peercoin
  • Namecoin

Günümüzde 100 milyar doları aşan bir ekonomik hisseye ulaşan Cryptocurrency’nin en önemli örneklerinden biri Bitcoin’dir. Bitcoin 2010 yılından itibaren durmadan değerini artırarak hisse fiyatlarını yükseltmektedir.

Cryptocurrency Para Değerleri

Şifreli bir kod ile korunan ve yalnızca dijital bir para sistemi olan Cryptocurrency para birimleri, fiziki bir para olarak üretilmez. Bu sayede tek para gezişi dijital internet ortamında gerçekleşmektedir.

Günümüzde 850 milyar doları aşarak dünyadaki 187 ülkenin ekonomisinden daha fazla bir hisseye ulaşarak dünyanın en değerli para birimi topluluğu olmuştur. Örnek vermek gerekirse 2010 yılında 10 dolar ile bir Bitcoin alabilirken, 2020 yılında 18.000 dolar ile bir Bitcoin alınabilmektedir.

Cryptocurrency Güvenilirliği

Tamamen dijital ortamda ve banka/kuruluşa ait olmadan bağımsız bir şekilde kullanımı gerçekleştiği için Cryptocurrency paralar hakkında güven problemi duyulmaya başlanmıştı. Para transfer takibinin yapılamaması adli vakalarda bir çeşit problem olarak görülmeye günümüzde hala devam edilmekte. Ancak kullanıcı boyutunda Cryptocurrency paralar için herhangi bir dolandırıcılık vakasına rastlanmamıştır.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X