Cypherpunks Postasındaki Satoshi Nakamoto Bilmecesi

Cypherpunks Postasındaki Satoshi Nakamoto Bilmecesi

Bitcoin Haberleri Kripto Para Haberleri
Nisan 23, 2020 tarafından koindeks
24
cypherpunks-postasindaki-satoshi-nakamoto-bilmecesi

İlk kripto para girişimi olarak adlandırılan cypherpunks akımına ait olan postadaki satoshi nakamoto bilmecesi sürüyor. Yaklaşık olarak 21 yıl önce yazılmış olan mesajın bitcoin tarafından çözülen tüm sorunları içermesi sebebiyle mesajın bitcoinin kurucusu kabul edilen Satoshi’ye ait olduğu düşünülüyor. Bu iddialar kanıtlanamasa da tartışmalar ilgi görüyor.

Bitcoin’de Yer Alan Kör İmza Özelliğinden Bahsediyor

Mesajı yazan kişinin kim olduğu netlik kazanamamış olsa da 200 cümle olan yazıda bitcoine benzer pek çok detay bulunuyor. Bunlardan birisi de körleştirme özelliği oluyor. Mesajın sahibi günümüzde yaygın kullanılan kripto para olan bitcoin’deki körleştirme özelliğinden bahsediyor. Bunu da geri alınma özelliği olan bir şeyin e-nakit olarak adlandırılamayacağını dile getirerek anlatıyor. Bahsedilen körleştirme özelliğinin ise gönderilen bitcoin verilerinin gizlenmesi için kullanılan kör imza olduğu düşünülüyor. Ayrıca Nakamoto’ya ait olduğu düşünülen mesajda Adam Back ait olan Hashcash isimli elektronik para teklifinden bahsediliyor.

Cypherkpunks Bağlantısı Merak Ediliyor

Yaklaşık 21 sene önce yazılmış olan iletinin Nakamoto’ya ait olmasının düşünülmesine bağlı olarak Nakamoto’nun Cypherpunks bağlantısının olup olmadığı merak ediliyor. Aynı zamanda da akımın kurucuları olan Adam Back, David Chaum ve Hal Finney’le birlikte çalışıp çalışmadığı merak ediliyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X