Merkezi olmayan finans, ana akım izleyiciler için oldukça yeni, incelikli bir kavramdır. DeFi, özünde, merkezi bekçiler olmadan yenilikçi finansal ürünleri mümkün kılan, tasarruflar, krediler ve yaratıcı getiri kazanma fırsatları ile donatılmış yenilenmiş bir küresel finansal sistem vaat ediyor. 1 Ocak’tan bu yana, bu taahhüt, yılbaşından bugüne değerinde% 1.550’den fazla bir artışı temsil eden kilitli toplam değeri 11 milyar doları aşan bir taleple karşılandı.

DeFi uygulamaları, akıllı sözleşmelerin zincir üzerinde mantığını gerektirir. Bugün, JavaScript benzeri bir dil olan Solidity’yi kullanarak, Ethereum ekosisteminde DeFi uygulamaları için birçok deney ve erken çekiş gerçekleştiriliyor.

Uniswap, Aave ve Compound gibi Ethereum destekli projeleri DeFi alanını savunurken görmemize rağmen, topluluk Bitcoin ( BTC ) içeren çözümlere yönelik talep işaretleri göstermeye başlıyor.

Bitcoin, piyasa değerine göre en büyük dijital varlıktır, ancak büyük ölçüde pasif bir varlık olarak kalır. Bitcoin’i DeFi ürünlerinde aktif olarak dağıtmak için BitGo gibi saklama görevlileri, Sarılmış Bitcoin’i (WBTC) tokenize etmeye başladı . Sarılmış Bitcoin, Bitcoin’in değerini alır ve bunu Ethereum’un programlanabilirliğiyle birleştirerek yatırımcılara Bitcoin yatırımlarından nakit para ödemeden ek getiri elde etmenin bir yolunu sunar. Yalnızca son iki ayda, Ethereum ağına 1 milyar dolardan fazla WBTC getirildi ve bu, aktif olarak konuşlandırılmış bir finansal varlık olarak Bitcoin talebini gösteriyor.

Bitcoin’i DeFi’nin yörüngesine getirmek

Bitcoin, en güçlü bağımsız blok zinciridir ve dünyanın ilk gerçek egemen para birimi olma yolunda ilerliyor. Bitcoin, en sağlam blok zinciri güvenliğine ve en yaygın isim tanıma sistemine sahiptir. Şu anda DeFi’de BTC kullanımı çok erken bir aşamadadır.

Bitcoin’in DeFi ürünlerinde kullanılmasının iki yolu vardır: BTC’nin sarmalanmış temsilleri ayrı blok zincirlerinde (Ethereum’daki WBTC gibi) kullanılabilir veya yerel akıllı sözleşmeler Bitcoin blok zincirinin kendisine gelebilir. Doğrudan Bitcoin üzerinde DeFi ürünleri oluşturmak pratik mantıklı ancak Bitcoin’in sınırlı betik dili ve ölçeklenebilirlik endişeleri nedeniyle zor olan bir şey. Bitcoin geleneksel olarak bir değişim aracı ve birdeğer deposu olarak düşünülmüştür. Bununla birlikte, Bitcoin’in sarılmış bir varlık olarak Ethereum’a geçişi, DeFi’de BTC için piyasa talebine işaret ediyor. Bu süreçte insanlar, doğal olmayan ve potansiyel olarak tehlikeli de olsa benzersiz yollar buluyorlar.

Bitcoin’in sınırlı betik dili, temel blok zincirini güvende tuttuğu için uzun süredir bir hata değil, bir özellik olarak görülüyordu. Akıllı sözleşme mantığı, Liquid gibi yan zincirler, Yığınlar gibi bağlı zincirler veya RSK gibi birleştirilmiş mayınlı zincirler aracılığıyla Bitcoin’in üstüne eklenebilir. BTC’yi ana Bitcoin zincirinden bu tür bitişik zincirlere taşımak, bağlantısı kesilmiş zincirlere sarılmış varlıklar yayınlamaktan daha kolay ve daha güvenli olabilir.

Aktif sermaye olarak Bitcoin

Boşluğu tamamen kapatmak için Bitcoin’in pasif bir varlıktan aktif, getiri sağlayan bir varlığa dönüşmesi gerekecek. Bir engel, kripto para birimi kullanıcılarının kabilesel doğasıdır. Birçok Bitcoin kullanıcısı Sarılmış Bitcoin’i Bitcoin olarak tanımıyor. Kanımca bunun nedeni Bitcoiners ve Ethereum topluluğunun farklı felsefeleri paylaşması.

Ethereum, üretimde deney ve testleri kutlayan bir kültür yarattı. Bununla birlikte, cesur deneyler, Bitcoin’cilerin paylaştığı bir özellik değil. Bitcoinciler, doğaları gereği, varlıklarını kaybetmemeye özen gösteren dikkatli ve sağlıklı şüphecilerdir. Sarılmış Bitcoin, bu iki felsefeyi karıştırarak tehlikeyi davet eden birkaç DeFi yeniliğinden biridir. Bitcoin gibi değerli bir varlığı almak ve Ethereum’un güvenlik özelliklerini paylaşan bir ERC-20 jetonu gibi akıllı bir sözleşmeye koymak, Bitcoin sahipleri için rahatsız edici bir kavram olabilir. BTC’yi DeFi’nin yörüngesine getirmek için daha güvenli bir çözüm olmalı.

Bitcoin üzerine inşa etme fırsatını fark ederek, Bitcoin’in blok zincirlerinin kralı olmaya devam ettiği bir gelecek görebileceğimize inanıyorum. DeFi büyümeye devam ederken, Bitcoin’in kripto için ağırlık merkezi olmaya devam etmesi ve Bitcoin etrafındaki akıllı sözleşmelerin doğal olarak yeniliğin kilidini açması ve 250 milyar dolarlık Bitcoin sermayesi olması tamamen mümkün.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtmaz veya temsil etmez.

Muneeb Ali , Ph.D. Princeton Üniversitesi’nden mezun olan, kullanıcıya ait bir internet kurma misyonuyla ilgili bir proje olan Blockstack’in kurucu ortağıdır. Kendisi aynı zamanda Blockstack için temel protokolleri geliştirmek üzere 75 milyon dolardan fazla para toplayan kamu yararına bir şirket olan Blockstack PBC’nin CEO’sudur.