DeFi Endüstrisi 200 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

DeFi Endüstrisi 200 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Altcoin Haberleri
Ekim 13, 2021 tarafından Merteren Alkis
81
defi-endustrisi-200-milyar-dolar

İzleme sitesi DefiLlama’ya göre, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine bağlı 200 milyar dolar var . Bu sayı Haziran sonundan beri ikiye katlandı.

Bu ölçüm, bu protokollerde kilitli toplam değer (TVL) olarak bilinir. Borç verme veya ticaret platformları gibi DeFi protokolleri dahilindeki akıllı sözleşmelerde tutulan tokenlerin değerini gösterir.

defi

DefiLlama, DeFi protokollerini birden fazla blok zincirinde inceler, bu nedenle bu, Ethereum gibi büyük blok zincirlerinin yanı sıra Avalanche ve Solana gibi DeFi’de daha yeni olanları kapsayan oldukça geniş bir rakamdır.

Değerin çoğunluğu Ethereum’daki projelerde tutuluyor. DefiLlama’ ya göre  bu rakam 140 milyar dolar olarak gösteriyor. Sırada 18,5 milyar dolar ile Binance Akıllı Zincir ve 11,7 milyar dolar ile Solana geliyor. Bir sonraki en büyük zincirler Terra, Avalanche ve Fantom’dur.

DefiLlama ayrıca, Polygon , Arbitrum ve Optimism gibi Ethereum üzerine inşa edilmiş birkaç ölçeklendirme ağı içerir. Son ikisi daha yeni piyasaya sürüldü ve ağlarındaki protokollerde kilitli nispeten küçük miktarlarda değere sahip.

Ethereum’un güçlü pazar payına ve büyüyen TVL’ye rağmen, diğer zincirlerde DeFi protokollerinin ortaya çıkması nedeniyle önemli hakimiyetini kaybetti. Ocak ayındaki %98 hakimiyetten bugün %68,5’e geriledi. Ancak bu süre zarfında TVL’si dört kat arttı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X