Doğru Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Sözlük
Eylül 19, 2020 tarafından koindeks
49
hisse-senedi-secimi-yapmak

Hisse senedi yatırımı yapıyorsanız işin en önemli kısmı doğru hisse senedi seçimi yapmak. Hisse senedini doğru bir şekilde seçerseniz kazanmamanız için hiçbir sebep kalmaz. Bunun vadesi değişebilir. Piyasa şartları kötüdür fakat hisseniz iyidir. Hisseniz beklediğiniz yükselişi o an yapamayabilir. Fakat piyasa düzeldikten sonra, doğru hisse senedi seçtiyseniz kazanmamanız için bir sebep yok.

Hisse Senedi Yatırımında Psikoloji

Hisse senetlerine yatırım yaptığımızda çoğu zaman en çok mücadele ettiğimiz şey psikolojimizdir. Saniyeler içerisinde büyük kayıplar yaşayabiliriz. Önemli olan eğer doğru hissedeysek ve düzelme potansiyeli varsa panik yapmamaktadır. Panik yaparsanız çok büyük hatalar yapabilirsiniz. Hisse senedi sizin elinizdeyken zarara girsenizde, kara geçsenizde o hisse senedini satmadığınız sürece ne kar ne zarar vardır. Doğru yerde satabilme, doğru yerde zararı kesme stratejiniz olmalıdır. Hisse senedi piyasalarında strateji belirlemek ile ilgili bir yazı yazdık. Buradan ulaşabilirsiniz: Hisse Senedi Stratejisi Belirlemek

Hisse senedi seçimi yapmadan önce ilk olarak kendinize sormanız gereken sorular var. Bu sorular şöyle olabilir;

  • Ne Kadar Sürede Kazanmayı Hedefliyorum?
  • Ne Kadar Kazanmayı Hedefliyorum?
  • Ne Kadar Kaybetmeyi Göze Alabilirim?

Bu sorular önemli sorulardır. Kendinize dürüst olun. Verdiğiniz cevaplara sadık kalın ve disiplinli, sabırlı olun.

Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

Hisse senedi seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken 2 ana kısım vardır. Birinci kısım temel analiz ve ikinci kısım ise teknik analiz. Eğer piyasalarda trade etmek yani hızlıca çok kısa vadede hatta aynı günde hisse işlemleri yapmıyorsanız, gerçekten yatırım yapmak ve en az 6 ay beklemeyi göze aldıysanız, hisse senedi seçimi yaparken şu sıralamalara göre yapabilirsiniz;

  1. Sektör belirleyin. Hangi sektördeki şirkete ortak olacaksınız? Sizin için hangi sektörün büyüme ihtimali önümüzdeki süre içerisinde daha fazla.
  2. Yatırım yapacağınız şirkete ortak oluyorsunuz. Bu bilinçte olun. Şirket ne kadar kar açıklarsa, ne kadar büyürse hisse senedi o kadar değerlenecektir.
  3. Şirketin tüm finansal değerlerini gözden geçirin. Bilançolarını okuyun. Çeyreklik ve yıllık büyümelerine bakın. Şirket büyüyebiliyor mu? Kar oranı artıyor mu? Satışların durumu nedir?
  4. Yatırım yapacağınız şirketin gelecekte bir beklentisi var mı? Yeni iş olanakları ve imkanları gibi. Bunu sorgulayın.
  5. Sırada teknik analiz var. Destek ve direnç noktalarını iyice öğrenin. Araştırın ve inceleyin. Bu sayede alacağınız yeride, hedefinizdeki satış noktasınıda belirlemiş olursunuz. Hatta işler yolunda gitmezse, grafik sayesinde zarar kes noktasıda belirlemiş olursunuz. Zarar kes noktası sadece grafikle değil, aynı zamanda kendinizin kaldırabileceği risk oranına görede değişebilir.

Kısacası doğru hisse senedini seçebilirseniz, psikolojinizi doğru yönetebilirseniz ve doğru yerden satmayı becerebilirseniz kazanmamanız için hiçbir sebep yok. Her zaman aklınızdan çıkarmamanız gereken en büyük detay ise, siz bir yatırımcısınız ve şirketlere ortak oluyorsunuz. Büyüyen şirketlere ortak olun. 🙂

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X