El Salvador Halkının %50 ‘si Bitcoin Cüzdanına Sahip

El Salvador Halkının %50 ‘si Bitcoin Cüzdanına Sahip

Bitcoin Haberleri
Ekim 8, 2021 tarafından Merteren Alkis
67
el-salvador-bitcoin

El Salvador, nüfusunun %50’sinin bitcoin cüzdanına sahip olduğu dünyadaki ilk ülke olarak tarih yazıyor.

El Salvador başkanı Nayib Bukele Pazar günü yaptığı açıklamada, “3 milyon Salvadorlu Chivo cüzdanını kullanıyor” dedi.

Bu, yaklaşık 800.000’i on yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 6,4 milyonluk bir nüfusun dışında, bu da şu anda bitcoin kullanan tüm yetişkinlerin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Bitcoin El Salvador hayatının her yerinde kullanılıyor. Süpermarketler de dahil olmak üzere ana mağazalar, San Salvador’un şehir merkezinde elektronik mağazası sahibi Santos Enrique Hernandez’in kulaklıklar, şarj cihazları ve telefon kılıfları için Bitcoin ile ödeme yapan günde 10 kadar müşteri görüldüğü bildiriliyor.

El Salvador’un GSYİH’sının %20’sini oluşturan Bitcoinle işlemler pratikte ücretsiz ve hemen hemen anında gerçekleşiyor. Chivo ve Strike gibi uygulamalar artık dolardan bitcoin’e ve tam tersi şekilde anında dönüşüm sağlıyor.

Strike, kar amaçlı bir cüzdandır, ancak Chivo hükümet tarafından sübvanse edilir, bu nedenle ücret yoktur.  Ellerinden geldiğince, dönüştürme ücreti yok, yayılma yok.

Hükümet, yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 700 bitcoin satın aldıktan sonra bu maliyeti kripto varlıkları aracılığıyla karşılayabileceklerini umdu.

Bu sırada, bitcoin’in fiyatı 40.000 $’a düşerken, Bitcoin, El Salvador’un resmi para ilan etmesinden bu yana yeni bir zirve yaparak şu anda yaklaşık 55.000 $’dan işlem görüyor.

Bitcoin  şimdilik meyvesini verdi ve ülkenin banka iletim ücretlerinden yılda belki de 500 milyon dolar tasarruf etmesine izin veriyor, bu da 25 milyar dolarlık GSYİH’lerinin önemli bir parçası durumunda.

 

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X