El Salvador’dan Sonra Bitcoin Kervanına Kim Katılacak?

El Salvador’dan Sonra Bitcoin Kervanına Kim Katılacak?

Kripto Para Haberleri
Eylül 26, 2021 tarafından Merteren Alkis
53
el-salvador-sonra-bitcoin-kervanina-kim-katilacak

El Salvador’dan Sonra Bitcoin Kervanına Kim Katılacak? 

Bir ülkenin bir gün Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olacağını çok az kişi tahmin edebilirdi. El Salvador bunu yapan ilk ülke  konumunda duruyor ve halkı teşvik etmek amacıyla 30$ vererek Bitcoini yaygınlaşmasını sağladı. Bundan sonra Bitcoin ABD doları ile resmi para statüsünü paylaşacak. Aslında, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para yaparak IMF ile açıkça alay etti. Diğer Orta Amerika ülkeleri El Salvador liderliğinde Bitcoin’e geçiş hareketi olup olmayacağı merak ediliyor. 

 

Bitcoin’e Geçmenin El Salvador’a Faydaları!  

Bukele, El Salvador’un üçte ikisinden fazlasının geleneksel finansal hizmetlere erişimi olmadığından ve yurtdışında yaşayan akrabalarının eve gönderdiği paraya güvendiğinden dolayı  Bitcoin’in havale ve ekonomik katılım için çok büyük bir avantaj olacağına dikkat çekti. 2019’da, yabancı kökenli vatandaşlardan  gelen havale girişleri, ülkenin GSYİH’sının yaklaşık beşte biri olan yaklaşık 6 milyar doları buldu. Bitcoin kullanmayı cesurca seçen Bukele hükümeti, uykuda olan ekonomilerini tekrardan canlandırıyor. 

 

Bitcoini Yasallaştıracak Sıradaki Ülke Kim? 

Her zaman, El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi yapan ilk ülke olarak aklımızda kalacak. Ancak El Salvador  son ülke olmayacak. Ukrayna Parlamentosu kısa süre önce kripto para birimini yasallaştıran ve düzenleyen bir yasayı kabul etti . Profesör Vyacheslav Evgenyev’e göre, ülke 2023’ün başında Bitcoin’i resmi para  yapıp ve tıpkı El Salvador gibi “ikili bir para ülkesi” haline gelebilir. Dönen söylentiler, Başkan Volodymyr Zelensky’nin hükümetinin de böyle bir planın uygulanabilirliğini tartışmak için El Salvador’daki mevkidaşlarıyla bir araya geleceği söyleniyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X