Gana Merkez Bankası, CBDC’yi Çevrimdışı Kullanıcılara Sunmaya Çalışıyor

Gana Merkez Bankası, CBDC’yi Çevrimdışı Kullanıcılara Sunmaya Çalışıyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 20, 2021 tarafından Merteren Alkis
28
gana-merkez-bankasi-cbdc

Bankadan bir yetkili, Gana merkez bankasının dijital para birimi CBDC programını çevrimdışı kullanıcılara sunmaya çalıştığını söyledi.

Gana Merkez Bankası, Elektrik ve İnternet Zorluğunu Aşmak İstiyor

Gana Bankası’nda (BOG) fintech ve inovasyon başkanı Kwame Oppong’a göre, e-cedi’nin ek olarak elektrik ve bağlantıya ihtiyaç duymadan işlemleri kolaylaştırması bekleniyor.

Fintech ve inovasyon başkanı Kwame Oppong’a göre :

Finansal katılım, internet ve elektriğin mevcudiyeti ile sınırlıdır. Yapabilmeyi umduğumuz şey  e-cedi’nin bazı akıllı kartlar aracılığıyla çevrimdışı ortamda da kullanılabilmesidir eğer ki bunu başarabilirsek biz buna öncülük eden kişilerden biriyiz.

Ganalalı vatandaşların çoğunun ( %84 ) 2019’da elektriğe erişimi olduğu düşünülse de, Dünya Bankası Verilerine göre o zamanlar ülke nüfusunun sadece yarısının internete erişim imkanı vardı. Gana Bankası’nın bu zorluğun üstesinden gelmek için bir çözüm aramaya zorlayan internet erişiminin olmamasıdır.

Gana merkez bankası, Eylül ayında CBDC ‘yi başlatmayı planlamıştı. Bununla birlikte, dijital para biriminin kullanıma sunulup sunulmadığı hala belli değil.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X