Gedik Yatırım Model Portföy Hisse Önerileri 2 Ekim 2020

Gedik Yatırım Model Portföy Hisse Önerileri 2 Ekim 2020

Kripto Para Haberleri
Ekim 4, 2020 tarafından koindeks
22
gedik-yatirim

Model Portföy Güncellemesi

Koç Holding ve Brisa’yı ekliyoruz

Koç Holding’i ekliyoruz: Koç Holding hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST endeksinin %15 ve %29 altında rölatif performans göstermiş ve net aktif değer iskontosu alışık olmadığımız %29 seviyelerine gerilemiştir (5 yıllık averaj %4 olup, şirket yer yer primde de işlem görmüştür). Zayıf performansın ana iki nedeni olarak yılbaşından bu yana süregelen yabancı satışları (geniş portföy yapısı ile hisseler çoğu yabancı yatırımcı tarafından Türkiye’ye yatırım aracı olarak kullanılmaktadır) ve enerji segmentinin (Tüpraş) zayıf finansal performansından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Öte yandan, otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının yanında, geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise hali hazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmentlerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 30 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

Brisa’yı ekliyoruz: Brisa hisseleri son 6 ay ve 1 senede BIST endeksinin %39 ve %89 üzerinde rölatif performans göstermiştir. Yüksek performansa rağmen şirketi model portföye alış nedenimiz şirketin bu performansı önümüzdeki dönemde devam ettireceğini düşünmemizdir. Söyle ki, ihracat tarafında özellikle Avrupa pazarında zayıflık devam ediyor olsa da, şirketin net satışlarının 3Ç20’de yıllık olarak %8 artabileceğini ve 2Ç20’de %15,8’e kadar gerileyen FAVÖK marjının %20,9’a yükselebileceğini tahmin etmekteyiz. Pandemi nedeniyle dördüncü çeyrek için tahminlerimizi genel olarak ihtiyatlı yapıyor olsak da, yılın tamamında şirketin %5 artışla TL3.751 milyon net satış, %22 yükselişle TL742 milyon FAVÖK (marj: %19,8) ve %156 artışla TL292 milyon net kar elde edebileceğini düşünmekteyiz. Güçlü finansal performans gelecekte şirketin hedef değerinin artma ihtimalini de yükseltmektedir Şirket hakkında daha kapsamlı görüşlerimizi 1 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan raporumuzda bulabilirsiniz.

Gedik Yatırım Model Portföy hisse ekleme/ağırlık esası: Azami 15, asgari 7 adet hisse senedinden oluşur. Ağırlıklar istisnai durumlar dışında seçilen hisseler arasında eşit olarak dağıtılır.

Kaynak: Gedik Yatırım

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X