Gigahash Nedir?

Gigahash Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 18, 2020 tarafından koindeks
92
gigahash

Elektronik modern çağın en büyük icatlarından biri de Kripto yani Dijital Paralardır. Fiziksel varlığı bulunmayan ama günümüz para birimlerinden ayrı bir şekilde değerlenen BitCoin gibi Kripto Paralar, Madencilik denilen bir sistemle üretilmekte ve dijital kullanıma sunulmaktadır. Standart para birimlerinin aksine herhangi bir fiziksel yapısı bulunmayan kripto paralar, dünyanın dört bir yanında oldukça revaçtadır. Madencilik en kısa anlatımla özel donanımlar kullanarak gelen sorguları hızlı bir şekilde çözüp kripto para üretmektir. Dijital madencilikle uğraşanların bilmesi gereken konulardan biri de Gigahash’dir. Peki Gigahash nedir?

Algoritmaların En Değerlisi

Dijital para madenciliğinde kullanılan işlem gücünü ortaya koyan bir ölçü birimidir Gigahash. Kullanılan donanımın sahip olduğu güç kapasitesini açıklamak için türetilmiştir. Bunu bilgisayar belleklerinin kapasitesini açıklamak için kullanılan bayt ve türevleri olan kilobayt, megabayt gibi düşünebiliriz. Bir Gigahash, bir saniyelik zaman diliminde bir milyar Hash üretilmesi demektir.

Kullanılan donanımın sahip olduğu güç kapasitesi Gigahash’ın ne kadar hızlanacağını belirler. Gigahash ne kadar artarsa madencinin kazancı da o oranda artacaktır. Gigahash’i kullanabilmek için gerekli olan sistem oldukça pahalı olduğundan madencilikte kullanılan sürücüler Bulut Madenciliği denilen bir sistem kullanmaktadırlar. Bu şekilde yatırım riski paylaşılacak ve ortaya çıkacak herhangi bir maddi zarardan kaçınılacaktır.

Bulut Madenciliği

Kripto yani dijital para birimleri madenciliğinde olası kaybı en aza indirecek sistemlerden birisi Bulut Madenciliği’dir. Her bulut sunucu tek başına yatırım yapar ve oluşan bu havuzdan kullanıcılara yani madencilere pay satın alma ya da kiralama fırsatı sunar. Bulut Madenciliği’ne katılmak isteyen kripto madenciler istedikleri boyutta bir pay hakkıyla katılabilirler. Sanal olan pek çok uygulama ya da veri gibi kripto paralar da sanal tehdit altındadır.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X