Hash Oranı Nedir?

Hash Oranı Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 17, 2020 tarafından koindeks
39
hash-orani

Bitcoin ağının anlık işlemci gücünü gösteren bir ölçme sistemi olan Hash Oranı, Bitcoin ağında bir blok üretmenin zorluk derecesini belirlemektedir. Hash oranı nedir? Sorusunun cevabını kısaca bu şekilde özetlemek mümkündür.

Hash tanım olarak matematiksel bir fonksiyon çıktısı olarak adlandırılmakta olup, hash oranı ise, Bitcoin blok zincirindeki bir işlemin doğrulanması için SHA256 algoritması ile bir saniyede gerçekleşen deneme sayısına denilmektedir. Daha fazla hash oranına sahip olmak bir sonraki oluşacak bulmaya ve oluşacak bloğun ödülünü alma seçeneğini güçlendirir.

Bitcoin madenciliğinde hash oranı önemli bir yer tutmaktadır. Hash oranı madencilikte kapasitenin doğrudan etkilenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda Bitcoin ağında hash oranının bilinmesi alım satım planlanmasında bu planlar yapılırken en iyi yöntemlerin seçilmesine neden olmaktadır.

Hash Oranı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hash oranı tanım olarak doğrulama gücü olarak nitelendirilmektedir. Doğrulama gücü için bilinmesi gerekenleri;

  1. Doğrulama gücünün önemi
  2. Doğrulama gücünün tanımlanması
  3. Doğrulama gücünün birimi

olarak nitelendirmek mümkün olmaktadır.

En basit ifade ile hash oranı, Bitcoin madenciliği için kullanılan işlemcilerin çalışma hızıdır. Bitcoin madenciliği ise, karmaşık olan matematiksel işlemler sonucu transfer işlemlerinin doğrulanması ve yeni blokların bulunarak zincire eklenmesidir. İşlemciler bu hesaplamaları yaparken saniyede milyonlarca ya da daha fazla tahmin yapmasını gerektirmektedir.

Hash Oranı ve Birimleri

İşlemcilerin saniyede yaptığı deneme sayısı, işlemcinin hash oranını belirlemektedir. Hash oaranı da bu anlamda saniye başına yapılan deneme sayısını göstermektedir (hash/saniye = h/s). Birim olarak kullanılan genel terimler ise, tahmin sayısı ile bağlantılı olarak mega, giga, terra ve peta olarak sayılmaktadır.

Farklı kripto paralar için zorluk derecelerine bağlı olarak şifreleme algoritmaları farklı olmaktadır. Bu sebeple kripto para madenciliği yaparken farklı güçlerde farklı işlemcilerin kullanılması söz konusudur.

Hash Oranı, Zorluk ve Madenci Karı Arasındaki İlişki Nedir?

Zorluk seviyesi, madenci karı ve hash oranı arasında farklı şekillerde bağlantılar bulunmaktadır. Bitcoin ağında zorluk seviyesi arttıkça hash oranı da artmaktadır. Bu durumda blok oluşturan ve çözen işletmeci bloktaki işlemlere ait ücretleri kazanmaktadır. Aynı şekilde bitcoin ağında çalışan madenci sayısı arttıkça zorluk derecesi de artmaktadır. Madenci karlılığı hesaplanırken, elektrik maliyetleri ve madencilik ekipmanları da göz önünde bulundurulmakta ve bu duruma da madenci verimliliği denilmektedir. Bir kripto para biriminde zorluk derecesi ve hash oranı arttıkça daha güçlü işlemcilerin kullanılması sözkonusu olmakta ve bu durum ise elektrik maliyetlerini arttırmaktadır.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X