Hisse Senedi Stratejisi Belirlemek

Hisse Senedi Stratejisi Belirlemek

Sözlük
Eylül 17, 2020 tarafından koindeks
48
hisse-seneti

Finansal piyasalarda doğru yatırım aracına doğru miktarda yatırım yapabilmek çok önemlidir. Eğer yatırım enstrümanları içerisinde hisse senedi piyasalarını tercih ettiyseniz, kendinize göre belirlemeniz gereken stratejiler olması gerekmekte. Aksi takdirde, para kazansanız bile tamamen şansa olur. 

İlk olarak doğru hisse senedini seçmeniz gerekmekte. Finansal değerleri kötü olan bir şirkete yatırım yapmak kimse istemez. Sizde finansal değerlerini kontrol etmeli, yaptığı işleri incelemeniz gerekmekte. Unutmayın, büyük yatırım veya küçük yatırım fark etmez. Ne olursa olsun bu şirkete ortak oluyorsunuz. Ortak olduğunuz şirketin çok borcu olsun ister misiniz? Kimse istemez. Finansal değerleri incelemeden yani karlılık oranı, borçluluk oranı, yıllık büyüme oranı gibi birçok değeri incelemeniz gerekmekte. Şirketin bilançolarını tamamen gözden geçirmeniz gerekmekte.

Hisse senedini seçtiniz. Finansal bilgilerini incelediniz. Şirkete yatırım yapılabilir buldunuz. Buraya kadar her şey çok güzel. Fakat finansal verileri iyi olduğu için hemen ertesi gün yükselecek gibi bir durum bulunmamakta. Her hisse senedi piyasanın bağlı olduğu bir endeks vardır. Endeks yukarı veya aşağı yönlü hareketler yapabilir. Eğer endeks düşüş trendindeyse hisse senetleri de değer kaybedebilir. Burada yapmanız gereken en önemli şey endeks değerlerinin pozitif olması gerekmekte.

Hisse senedi özelinde de önemli işler olabilir. Endeks aşağı yönlüyken bile sizin hisse senediniz yükselebilir. Sektörünüz hareketlidir, şirketin KAP’a bildirdiği bir iş bağlantısı gibi özel bir haberi vardır yada başka bir şey. Önemli olan siz eğer yatırım yaptıysanız o hisse senedinin bir şekilde yükselmesi. İnce eleyip sık dokumanız gerekiyor. 

Hisse senedini almadan önce grafiğini incelemeniz gerekiyor. Teknik analiz bu işin önemli kısımlarındandır. Alım yerinizi ve satış yerinizi burada belirleyebilirsiniz. Destekte al, dirençte sat yöntemiyle para kazanan binlerce insan var. Onların arasına katılabilirsiniz. Bilmeniz gereken iki nokta zarar kes noktası ve kar al noktasıdır. Bu önemli başlıkları şimdi size detaylı bir şekilde anlatacağız.

Zarar Kes (Stop Loss) Bölgesi

Hangi hisse senedini seçiyorsanız seçin fark etmez, kendinize bir zarar kes noktası belirlemeniz gerekiyor. Sizin zararı kaldırabileceğiniz maksimum nokta sizin zarar kes noktanız olabilir. Örneğin; X hissesini 10 TL’den aldınız. Araştırmalarınız sonucu eğer bu hisse senedi 9.70 TL altına düştüğünde satışların hızlanabileceğini ve daha da sert düşme ihtimali olduğunu belirlediniz. İşte tam bu seviyeleri kendinize zarar kes (Stop Loss) seviyesi olarak belirlerseniz, zararınız az olacaktır. En önemlisi paranızı o hisse senedine bağlamış olmuyorsunuz. Yani uzun vade beklemeniz gerekmez. Diğer türlü hisse senedinin aldığınız yere gelmesi ve geçmesi uzun zaman alabilir. Tabii bu durum her zaman geçerli değil. Böyle olmayabilir ve hemen geri yerine de dönebilir. Piyasalar değişkendir. Hızlı hareket edebilir. İşte bu yüzden en önemlisi kendinize bir strateji belirlemeniz olacaktır.  

Kar Al veya Satış Bölgesi

Tabii işin tek püf noktası zarar kes noktası değil. Aynı zamanda satacağınız yeri de iyi ayarlamış olmanız gerekmekte. Teknik grafiklerde destek ve direnç noktaları vardır. Bu direnç noktasını eğer siz doğru belirlediyseniz, sizin gibi bu grafiğe bakanlarda o direnç noktasını görecektir. Bu işlemi birçok kişi yaptığı için bu direnç noktalarında satışlar gelecektir ve eğer bu satışlar, alışlar ile karşılanamazsa hisse senedinin fiyatı düşecektir. Sizde eğer burada satmadıysanız karınız azalabilir. Ama yine uyarmam gerekiyor. Böyle bir senaryo olmayabilir. Alışlar devam eder ve direnç noktasını kırarsa hisse senedi daha da yükselebilir. Dediğimiz gibi kendi stratejinizi belirlemeniz gerekmekte. 

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X