İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri 5 Ekim 9 Ekim 2020

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri 5 Ekim 9 Ekim 2020

Kripto Para Haberleri
Ekim 5, 2020 tarafından koindeks
18
haftalik-hisse-onerileri

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.86 değer kazanırken, TL Dolar karşısında %1.4 değer kaybetti. ABD Borsaları ise haftayı %1.5 ile %1.8 arasında kazanç ile kapadı. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %3 düşken, Ons altın haftayı %2 yükselişle tamamladı.

Trump Covid-19 pozitif çıktı. Hastanede tedavi görüyor

Haftanın sürpriz gelişmesi ABD Başkanı Trump’ın Koronavirüs olduğunun açıklanması oldu. Cuma sabahı gelen haberin ardından ABD borsaları negatif açılırken piyasalarda tedirginlik hissedildi. Günün ilerleyen dakikalarında piyasalar kendisine denge bulmaya çalışsa da tedirginlik devam etti. Volatilite endeksi VIX %3.5 yükseldi. Cuma gecesi askeri hastaneye tedavi amaçlı yatırılan Trump, haftasonu yayınladığı videoda daha iyi olduğunu, önümüzdeki bir kaç günün gerçek anlamda test olacağını ifade etti. ABD borsalarında Trump’ın sağlık durumu belirsizlik yaratmaya devam edecek görünüyor.

ABD Borsaları teknik anlamda güçlü görünmüyor ve 50-günlük ortalamaları üzerine yerleşebilmiş değil. S&P endeksi için 3361 seviyesinin üzerine yükselip yükselmeyeceği önemli olacak. Dow Jones için 27617 ve Nasdaq borsası için ise 11077 seviyeleri üzerinde kalınması gereken seviyeler olacak.

AB Zirvesi ve YEP

Yurtiçi tarafta ise AB Liderler zirvesinden Türkiye için ambargo kararı çıkmadı ancak ambargonun masada olduğu işaret edildi. Gelecek iki hafta içerisindeki Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tutumunun önemli olacağı ifade edilirken, Aralık ayı zirvesinde ambargo kararı çıkacağı tehdidi yapıldı. AB açıklamalarının Cuma günü piyasa üzerinde önemli bir baskı yarattığını izlemedik. Ancak ilerleyen dönemde baskı oluşturabilir.

2021-2023 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı ise geçen hafta açıklandı. Piyasada YEP’e yönelik büyük beklentiler olmadığı için fazla etki gösterdiği söylenemez. Ekonomistler tarafından 2020 yıl sonu enflasyon ve cari açık beklentileri ise oldukça iddialı bulundu.

Karabağ’da Çatışmalar Devam Ediyor

Karabağ’da ise çatışmalar devam diyor. Uluslararası boyutta şimdilik tepkiler ateşkes çağrısı ve diyalog önerisi boyutunda bulunuyor. Ermenistan Pazar günü Azerbaycan’ın şehirlerine füze saldırısı gerçekleştirdi. Bu şehirler arasında Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri bulunuyor. Bu durum savaşın cephesinin genişlemesi ve şiddetin artması yönünde yorumlanıyor. Piyasalar gelişmeleri takip edecek.

Enflasyon Bekleniyor

Önümüzdeki hafta içeride Pazartesi günü Eylül ayı enflasyon verisi açıklanacak. Beklentiler %1.3 aylık artış seviyesinde bulunuyor. Bu rakam gerçekleşmesi halinde yıllık enflasyonu %11.77’den %12.13 seviyesine yükseltecek. Hükümetin geçen hafta açıkladığı YEP 2020 enflasyon hedefi %10.5 seviyesinde. Enflasyonun yüksek gelmesi durumunda TCMB’nin sıkılaştırmayı artırıp artırmayacağını izleyeceğiz.

Ayrıca Hazine’nin Salı günü 4 ve 5 yıllık ihaleleri takip edilecek. Dışarıda ise Pazartesi günü Avrupa ve ABD PMI verileri izlenecek. Salı günü ECB Başkanı Lagarde ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları var. Çarşamba günü ABD Başkan Yardımcıları arasında münazara yapılacak. Cuma günü ise İngiltere büyüme ve sanayi üretimi verileri izlenecek. Dışarıda en büyük gündem Trump’ın sağlık durumu olacak görünüyor. Piyasalar çok fazla veriye odaklanmayabilir.

Borsa

Borsa endeksi ise 1110 seviyesindeki 50-günlük ortalaması üzerine yerleşti diyebiliriz. Son olarak 1140 üzerine yerleşme süreci izliyoruz. Endeksin 1140 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 1170 direnci ilerleyen günlerde test edilebilir. Teknik görünüm hem günlük hem haftalık grafiklerde pozitif. XBANK Bankacılık endeksinin 1127 seviyesindeki 50- günlük ortalaması üzerine yerleştiği söylenebilir. Günlük grafik pozitife dönerken, haftalık grafik halen güçsüz. Özellikle 1190 seviyesi XBANK için önemli bir engel. Bu seviyeleri izleyeceğiz.
Eğer bir riskten bahsedersek, endekslerin yukarı hareketlerini yapmada başarısız olmaları durumunda ilerleyen günlerde yeniden 50 günlük ortalamalarına doğru geri çekilme gerçekleştirebilir. Bu durum can sıkıcı olabilir.

Strateji

Taktik olarak Endeks 1110 seviyesi üzerinde kaldığı sürece portföylerdeki hisse oranı %100 veya buna yakın düzeyde tutulabilir. Başka deyişle daha yüksek riskler alınabilir. Özellikle Banka endeksinin 1190 seviyesini geçmesi durumunda portföylerde banka ağırlığı artırılabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X