İspanya Bankaları, Müşterilerine Kripto Para Sunmaya Hazırlanıyor

İspanya Bankaları, Müşterilerine Kripto Para Sunmaya Hazırlanıyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 22, 2021 tarafından Merteren Alkis
59
ispanya-kripto-para

İspanya ‘nın büyük bankaları müşterilerine kripto para varlıklarının alım satım hizmetini sunma olasılığını araştırıyor.

Yerel borsa Cinco Días’ın bildirdiğine göre, potansiyel bir yükselmeyi kaçırma korkusu, birçok işletmeyi, 29 Ekim’de faaliyete geçmesi gereken bu platformlar için uygun kayıtta kayıtlı olmaları gerekip gerekmediğini sorgulamaya sevk etti.

Haziran ayında, İspanya Merkez Bankası, Eylül ile bu ayın sonu arasında kayıt başvurusunda bulunmak için gerekli talimatları ve evrakları sunacağını belirtti.

Bu noktada İspanyol hükümeti, kayıtların hukuka uygun olması için süre sınırlarını belirleyen 7/2021 sayılı Kraliyet Kararnamesi’ni kabul ederek mevzuata tepki gösterdi. Altı aylık dönem 29 Nisan’da başladı ve 29 Ekim’de sona eriyor. Ancak İspanya Merkez Bankası’ndan bu belgelerle ilgili henüz bir bilgi yok. Uygunluğun izlenmesinden sorumlu makam olacak olmasına rağmen, sosyal ağlarda veya kurumun web sitesinde bu tür kayıtlara ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Yasal kaynaklara göre düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanması zor olacak. Yine de, topluluk yetkilileri, 2022’nin başına kadar onaylanması için hızlı hareket edecek.

İspanya Kripto Para Borsaları Öncelikli Sırada

İspanya’da, 10/2020 Kara Para Aklama ve Terör Finansmanının Önlenmesine Dair Kanunda belirtilen mevzuatla ilgili olarak itibari para birimi ve elektronik cüzdan saklama için sanal para birimi dönüştürme hizmetleri sağlayıcılarının bir listesidir. Örneğin, satıştan saklama ve depolamaya kadar sanal para birimini kullanan tüm faaliyetin kaydını istiyor.

İspanya Bankası, kayıt yükümlülüğüne uygunluğu ve kayıt erişimi ve kaydın sürdürülmesi için gereken onur koşullarına uygunluğu denetlemeye yetkili olacaktır.

Ayrıca, yönetmelikte bu ayın 29’una kadar faaliyete geçmesi gereken bu sicilin sadece kara para aklamayla mücadele için kurulacağını da belirtiliyor.

Bu durumda mesele, durumu açıklayan yasal kaynaklara göre, kara para aklamayla mücadele yasaları tarafından zaten izlenen ve dolayısıyla bu düzenlemeler kapsamında zaten “zorunlu konu” olan bir şirketin de bu listede yer alması gerekip gerekmediğidir.

İspanya Bankalar Kayıt Sürecini Hazırlıyor

Sonuç olarak, birçok büyük finans kuruluşu, bu hizmetleri sağlamak için kayıt yaptırmaları gerekip gerekmediğini belirlemek için uyum ekiplerini görevlendirmiştir.

Batı Avrupa’da Nisan 2021 – Temmuz 2021 arasında %19,7 ile en yüksek toplam hissedar getiri oranını kaydeden İspanya’nın BBVA bankası, İsviçre’de dijital varlık saklama ve satış hizmetleri sunan ticari bir kripto varlık işletmesi kurdu.

CaixaBank ise, şu anda müşterilerin kullanımına açık olmamasına rağmen, bu tür hizmetlerden oluşan bir pilot projeyi tanıtmak için Onyze’yi seçmiştir

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X