İzmir’de 1,5 Milyon TL’lik Kaçak Kripto Madenine Baskın Yapıldı

İzmir’de 1,5 Milyon TL’lik Kaçak Kripto Madenine Baskın Yapıldı

Kripto Para Haberleri
Ekim 5, 2021 tarafından Ömer Dursun
94
izmir-kacak-kripto-madenine-baskinel-kondu

İzmir İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan son operasyon kapsamında İzmir’in Kısık Sanayi Bölgesindeki kaçak kripto madenine baskın düzenlendi.

Güvenlik ekiplerinin başarılı operasyonu sayesinde kripto para üretimine yönelik kaçak çalışan madene el kondu.

Menderes ilçesinde yer alan Kısık Sanayi Bölgesinde kaçak bir şekilde kripto para ürettiği tespit edilen iş yerine baskın düzenlendi. Kripto para madenciliği için kullanılan kripto sanal para (mining) üretim cihazı kullanılarak üretim yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Bu bilgilendirme sonrasında harekete geçen jandarma, kripto para üreten iş yerinin sahiplerini (A.B. ve M.B.) gözaltına aldı.

hatten-land-kripto-para-madenciligi

Kaçak kripto madenine baskın

Menderes Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen operasyonda ölü veya yaralının olmadığı, onlarca teknolojik cihazın yakalandığı ifade edildi.

Menderes ilçesindeki iş yerine yapılan baskın kapsamında 22 tane anakart, 19 tane 4 GB ram, 20 tane işlemci, 38 tane power supply (PSU), 320 tane ekran kartı, 28 tane 32 GB usb bellek, 24 tane soğutucu fan ve son olarak 22 tane kripto para üretim cihazına el kondu.

İş yerinde bulunan cihazların tamamının gümrükten kaçırıldığı ve piyasa değerinin 1 milyon 525 bin TL olduğu tespit edildi.

Olay sonrasında jandarma ekiplerince gözaltına alınan A.B. ve M.B. hakkında 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanununa Aykırılık suçundan adli işlem başlatıldı. Kripto para madenciliğine ilişkin işlemlerinin ise durdurulduğu aktarıldı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X