Kazakistan Elektrik Kıtlığı Sonrası Kripto Madencilerin Fişini Çekti

Kazakistan Elektrik Kıtlığı Sonrası Kripto Madencilerin Fişini Çekti

Kripto Para Haberleri
Ekim 20, 2021 tarafından Ömer Dursun
58
kazakistan-kripto-madencileri

Kazakistan’daki kripto madencilerine ne olacak? Kazakistan’ın ulusal şebeke operatörü, muhtemelen kripto para madenciliği çiftliklerini hedef alarak ülkenin en büyük tüketicilerine elektrik dağıtmaya başladı.

Ani bir enerji sıkıntısıyla karşı karşıya kalan yetkililer, kripto endüstrisini son zamanlarda kucaklamaktan pişman oldu.

Nur-Sultan, kripto para birimi işlemlerini doğrulamak ve kaydetmek için ağa bağlı bilgisayarlar tarafından yapılan elektriğe aç hesaplamalar dizisi olan kripto para birimleri ve madenciliğe yönelik tutarlı bir politika benimsemek için mücadele etti.

Kazakistan’daki Kripto Madencilerine Ne Olacak?

Sadece üç yıl önce Ulusal Banka kripto para ticaretinin ve madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu. Ardından 2020’de parlamento madenciliği yasallaştıran ve sektör için uygun koşullar yaratan bir yasa çıkardı. Tasarı, bir “dijital varlık” kavramını tanıttı ve lisanslı kripto para birimi brokerlerinin mağaza kurması için zemin hazırladı.

Tasarının geçmesinden kısa bir süre sonra konuşan Dijital Kalkınma Bakanı Bagdat Musin, bir hükümet toplantısında, Kazakistan’da toplam 80 milyar tenge (188 milyon dolar) yatırımla 13 maden çiftliğinin faaliyete başladığını söyledi. 2025 yılına kadar madencilik yatırımlarının 500 milyar tenge (1,2 milyar dolar) ulaşacağını aktardı.

Cambridge Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre, ülkenin küresel madencilikteki payı Eylül 2019’da yüzde 1,4’ten yüzde 18’in üzerine çıktı. Bir lobi grubu olan Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği, bugün Kazakistan’da 250.000 kadar madencilik cihazının barındırıldığını tahmin ediyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X