Kazakistan Kripto Madenciliğinden 1,5 Milyar Dolar Kazanacak

Kazakistan Kripto Madenciliğinden 1,5 Milyar Dolar Kazanacak

Kripto Para Haberleri
Ekim 29, 2021 tarafından Merteren Alkis
46
kazakistan-kripto-para-madenciligi

Kripto madenciliği endüstrisi artık her yıl Kazakistan ekonomisine 230 milyon dolardan fazla getiriyor ve tahminler, rakamın gelecekte önemli ölçüde artabileceğini gösteriyor. Sektörün önde gelen kuruluşu, hükümetin önümüzdeki beş yıl içinde 300 milyon dolardan fazla vergi toplayabileceğini öngördü.

Kazakistan Kripto Madenciliği Sayesinde Milyonlarca Dolar Kazandı

Kazakistan’ın büyüyen kripto para madenciliği endüstrisi, kripto para birimiyle ilgili büyük şirketleri bir araya getiren Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği’ne göre, beş yıllık bir dönemde ülke ekonomisine 1,5 milyar dolar akıtarak 300 milyon doların üzerinde vergi geliri sağlama potansiyeline sahip. Kuruluş, kripto para borsalarının açılmasıyla bütçe gelirlerinin 400 milyon dolara ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Dernek başkanı Alan Dordzhiev’e göre, madencilik piyasasındaki yasal katılımcılar bile Kazakistan’a yılda 98 milyar tenge (230 milyon dolara yakın) getiriyor. Yerel iş haber portalı Inbusiness.kz ve kripto haber kaynağı Forklog tarafından alıntılanan Dordzhiev ayrıca şunları kaydetti:

98 milyar rakamı, yalnızca resmi olarak madencilik faaliyetlerinde bulunan şirketlerin ekonomik etkisidir. “Gri” madencileri hesaba katarsak, bu rakam kolayca ikiye katlanabilir.

Basında çıkan haberlere göre madencilerin elektrik dağıtımı ve Yenilenebilir Enerji Mali Çözüm Merkezi tarafından sağlanan hizmetler için devlet tarafından işletilen elektrik kuruluşu KEGOC’a 13 milyar tenge (30 milyon doların üzerinde) ödediği ortaya çıktı . Dordzhiev, yasadışı madencilik faaliyetleri tarafından yaklaşık 500 megavat (MW) elektrik tüketildiğini de sözlerine ekledi.

Madencilik endüstrisi derneği tarafından derlenen veriler, kayıtlı kripto çiftliklerinin faaliyetlerinden yılda yaklaşık 310 milyon dolar kazandığını ve bunun üçte ikisi ülkede üretilen elektrik enerjisine harcandığını gösteriyor. Bu gelirler memnuniyetle karşılansa da, Nur-Sultan’daki hükümet son zamanlarda kripto madencilerini artan bir güç açığından sorumlu tuttu.

Yetkililer , geçen hafta , düşük elektrik oranlarından etkilenen daha fazla madencilik şirketinin Kazakistan’a taşınmasıyla, tüketimin yılın ilk dokuz ayında %7,4 artarak yaklaşık 83 milyar kilovat saate (kWh) ulaştığını açıkladı . Tek bir madencilik çiftliğinin 24.000 ev kadar güce ihtiyaç duyduğu söyleniyor ve yetkililere göre, kripto madenciliği endüstrisinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için ek 1.000 MW güç üretme kapasitesi gerektirecek.

Zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı olmak için Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği üyeleri, “etkili çözümler” dedikleri bir dizi şeyi ortaya koydu. Sorunla başa çıkma yaklaşımlarının dijital para madenciliğinde elektrik tüketimini %35’ten fazla azaltabileceğine inanıyorlar.

Örgüt, yasadışı madenciliğe karşı mücadelenin Kazakistan’ın enerji güvenliğinin anahtarı olduğuna inanıyor, ancak aynı zamanda meşru madencilik endüstrisi üzerindeki herhangi bir kısıtlamaya da karşı çıkıyor. Dordzhiev, sınırlamaların “yalnızca yabancı yatırımcıları çekmek için yıllarca süren çabaları boşa çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda Kazakistan ekonomisine gerçek para akışını da etkileyeceği” konusunda uyardı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X