Kazakistan, Kripto Madencilik Tesislerinin Enerji Problemi

Kazakistan, Kripto Madencilik Tesislerinin Enerji Problemi

Kripto Para Haberleri
Ekim 23, 2021 tarafından Merteren Alkis
46
Kazakistan-kripto-para-madenciligi

Kazakistan yetkilileri, ekonominin diğer sektörleri ve hane halkı ile elektrik için rekabet eden ülkenin kripto madenciliği endüstrisinde kullanılan enerjiyi hesapladılar. Hükümet ayrıca madencilik çiftliklerinden gelen artan talebi karşılamak için gerekli ek arzı tahmin etti ve yeni tesislerin güç derecesine bir üst sınır önerdi.

Kazakistan Kripto Madenciliği Sektöründe Güç Kullanımını Ölçüyor

Enerji Bakanlığı, Kazakistan’ın neden yeni kripto para madenciliği operasyonlarına kısıtlamalar getirmeyi düşündüğünü açıklamak amacıyla yerel basına, dijital para basan veri merkezlerinin her saat 5 megavat (MW) elektrik kullandığını söyledi. Bakanlık, sadece tek bir maden tesisinin ayda ortalama 3,6 milyon kilovat (kW) yaktığını belirterek, miktarın 24.000 evin tüketimine eşit olduğunu belirtti.

Çin Hükümetinin yasakları ile birlikte kripto madencilerine, Orta Asya cazip bir hedef haline gelmiştir. Sonuç olarak, hükümet rakamlarına göre elektrik tüketimi bu yılın ilk dokuz ayında %7,4 artarak yaklaşık 83 milyar kilovat saate (kWh) ulaştı.

Nur-Sultan’daki yetkililer , ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 50 maden çiftliğini suçladılar . Toplam 972 MW’ı aşan proje kapasitesiyle, şu anda Kazakistan’ın elektrik dağıtım şebekesine uyguladıkları yükün 693 MW’tan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Bunun da ötesinde, yasadışı madencilik tesislerinin güç kullanımının da artmış olması muhtemeldir. Enerji Bakanlığının raporuna göre yeraltı kripto madencilerin payı 250 450 MW aralığında olduğuna inanılmaktadır ise madencilik merkezlerine bağlanabilir aşırı tüketim artışı, yaklaşık 1.050 MW olduğu biliniyor.

Hükümet Kripto Madenciliği Çiftliklerinin Kapasitesini  Sınırlamak İstiyor

Bakanlık, madencilik sektörünün artan ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik üretiminde en az 1.000 MW’lık bir artış gerektireceğini ve bunun önümüzdeki dört ila beş yıl içinde gerçekleşebileceğini kaydetti. Ekim ayı başlarında, Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliev, hükümetin aynı dönemde toplam 3.000 MW kapasiteli elektrik santralleri inşa etmeyi planladığını söyledi.

Durumun kötüleşmesini önlemek için bakanlık, elektrik şebekesine bağlanan yeni tüketiciler için 100 megavat kapasite sınırı öneriyor. Önlemin ülkede kripto madenciliği çiftlikleri inşa eden projeleri etkilemesi bekleniyor.

Kripto para madencileri ve potansiyel yatırımcılar için tek kötü haber bu değil. Bu ay milletvekilleri , ülkede faaliyet gösteren maden işletmelerinin kayıt altına alınması için bir teklif sundular. Sektördeki artan enerji tüketimiyle ilgili olarak, Mazhilis’teki bir grup milletvekili, dijital paraların çıkarılmasıyla uğraşan işletmeler için daha yüksek elektrik oranlarının benimsenmesi çağrısında bulundu.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X