Kripto Analistleri Worldcoin Hakkında Yatırımcıları Uyardı

Kripto Analistleri Worldcoin Hakkında Yatırımcıları Uyardı

Altcoin Haberleri
Ekim 27, 2021 tarafından Merteren Alkis
103
worldcoin

Kripto analistleri, dünyanın dört bir yanından insanlara irislerinin taranması karşılığında ücretsiz para vaat eden yeni bir kripto para birimi olan Worldcoin “yüksek bir felaket potansiyeli” konusunda uyardılar.

Silikon Vadisi teknoloji milyoneri Sam Altman tarafından yönetilen Worldcoin, 2023 yılına kadar yaklaşık bir milyar insanın biyometrik verilerini ele geçirmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar çeşitli ülkelerden 100.000 kişinin gözbebeklerini taradı.

Ancak bitcoin ve kripto alanındaki birçok uzman etkilenmedi. Toplanan verilerde dolandırıcılık riskinden ve “gerçek güvencelerin” eksikliği konusunda endişeliler. Ek olarak analistler, Worldcoin’in bireysel mahremiyet üzerindeki tehdidine ve bitcoin’in kuruluş ilkelerine bir hakaret olarak ademi merkeziyetçilik kavramına dikkat çekti.

Yazılım geliştiricisi Brandon Church bir röportajda

Özel kuruluşların, verilerle yapabilecekleri konusunda herhangi bir güvence ve/veya uygulanabilir kısıtlama olmaksızın kişisel verileri toplamak için parasal teşvikler sunmaya başlamasıyla ilgili.

Büyük teknolojinin kişisel bilgileri güvence altına almak için geçmişteki başarısızlıklarından bahseden Church, büyük ölçüde düzenleyici gözetim dışında çalışmaya devam eden bir kripto endüstrisinde biyometrik veri toplayan özel firmalarla ilgili endişelerini dile getirdi.

“Hiç kimse sırf saklamak için veri toplamaz ve özel kuruluşlar kullanıcı verileriyle hızlı ve gevşek oynadıklarını defalarca kanıtladılar. Verinin kendisi satılabilir bir ürün haline geldi. Eşsiz veri setleri sağlamak çok kazançlı bir gelir sağlıyor” dedi.

Worldcoin Kişisel Verileri Saklamayı Reddediyor

Worldcoin, Linkedin’in kurucu ortağı Reid Hoffman, kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, Andreessen Horowitz ve Coinbase Ventures gibi önemli yatırımcılardan 25 milyon dolar fon topladı.

Web sitesine göre, şirket kendisini “mümkün olduğunca çok kişiye adil bir şekilde dağıtılacak yeni, topluca sahip olunan küresel bir para birimi” olarak adlandırıyor. Worldcoin, insanların irislerini taramak ve benzersiz biyometrik tanımlayıcıları yakalamak için kullanılan Orb adlı bir cihaz geliştirdi.

Tanımlayıcılar daha sonra “kısa bir sayısal koda dönüştürülerek kişinin zaten kaydolup kaydolmadığını kontrol etmeyi mümkün kılar.” Bu, bir bakıma, halihazırda ödeme almış kişiler için ikinci kez ödeme alma olasılığını engellemeye çalışıyorlar. Orb cihazı şu ana kadar 12 ülkede konuşlandırıldı.

Worldcoin’in kurucusu Sam Altman, firmanın insanların verilerini sakladığını reddediyor. Edward Snowden’in 23 Ekim’deki eleştirisine yanıt olarak “Worldcoin’in bugün kullandığımız merkezi hizmetlerden daha fazla gizliliği koruduğunu düşünüyorum” diye tweet attı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X