Kripto Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 16, 2020 tarafından koindeks
17
kripto-madencilig

Kripto para madenciliği ile para kazanma hayali olanların öncelikli olarak öğrenmeleri gereken iki şey : Kripto madenciliği nedir? Kripto madenciliği nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını öğrendikten sonra kripto madenciliğinin farklı yollarının avantajlarını ve dezavantajlarını araştırarak yapmaya başlayabilirsiniz.

Kripto Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliğinin özeti bir makinenin kripto birimi elde etmek için belli görevleri yerine getirmesidir.

Kripto Madenciliği Görevleri Nelerdir?

Madencilik için kullandığınız makinenizin ilk etapta PC olduğu düşünülürse PC’ nizin kripto para birimlerini elde edebilmesi için “Proof of Work” adı verilen belli görevleri yerine getirmesi gerekir. Bu görevler matematiksel denklemlerdir ve bu denklemler madencilik yapmak isteyen kişi sayısı arttıkça zorlaşır. Zorlaştıkça da daha güçlü ve büyük makinelerin kullanılması gerekir.

Kripto Madenciliğinin Yapılışı

Kripto para madenciliğinin yapılabilmesi için birkaç yol vardır. Bu yollar:

  1. Bulut Madenciliği:Kripto madenciliğinin en kolay ve en popüler yolu olduğu için ilk sırada yer alır.  Genelde büyük bir kuruma ya da nadiren bir kişiye ödeme yaparak “teçhizat”denilen makinelerini ve madencilik işleminin kendisini kiralayarak yapılır. Anlaşılan zaman süresince elde ettiği kazançlar ‘elektrik ve bakım masrafları gibi masraflar düşülerek kripto para cüzdanına aktarılır.
  2. CPU Madenciliği:Eskiye göre daha az kullanılan bu yöntemde kripto madenciliği için işlemciler kullanılır. Masaüstü bir bilgisayara sahip olan birinin de yapabileceği bu işlem diğer yöntemlere göre daha yavaş ve uzun zamanda az kazandıran bir yöntemdir.
  3. GPU Madenciliği:Bu yöntem en çok bilinen yöntemlerden biridir. Bu yöntemde GPU teçhizatları kullanılır. Bu teçzihatlarda işlemci, anakart, soğutma, teçhizat çerçevesi ve birkaç tane ekran kartı bulunur.
  4. ASIC Madenciliği: ASIC denilen cihazlar kripto madenciliği için tasarlanmışlardır. GPU ve CPU’ya göre daha fazla para kazandırırlar. Dolayısı ile bu yöntemi kullananlar diğer yöntemi kullananların önüne geçerler.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X