Kripto Para Piyasalarında Evergrande Gerilimi! Piyasalar Neden Geriliyor?

Kripto Para Piyasalarında Evergrande Gerilimi! Piyasalar Neden Geriliyor?

Bitcoin Haberleri
Eylül 21, 2021 tarafından koindeks
112
wsi-imageoptim-evergarande-750x375-1

Pazartesi günkü satışın merkezinde, Çinli emlak geliştiricisi Evergrande’de bir likidite krizi vardı . Dünyanın en borçlu emlak geliştiricisi, alacaklılara 300 milyar dolardan fazla yükümlülükle karşı karşıya. Bu aynı zamanda, 23 Eylül’de gelen offshore tahvillerinde kritik bir faiz ödeme son tarihini de içeriyor.

DW, Evergrande’nin devrilmesi halinde, Lehman Brothers’ın 2008’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konut balonu krizinde yaptığı gibi, birçok bankayı da çökertebileceğini kaydetti.

Evergrande Nedir?

Evergrande Çin’de gayrimenkul sektöründe bulunan dev bir firma. Bu dev firma şu anda iflasın eşiğinde. Evergrande’nin 200 bin çalışanı var, her yıl 3.8 milyon kişiye mevsimlik iş veriyor. 355 milyar dolarlık yükümlülüğü var ve geçen yıl 110 milyar dolarlık satışı var. 1.300’den fazla projesi var.  Ne kadar dev olduğunu anlatmanın en iyi yolu, bu firmanın batık vermesiyle birlikte birçok bankanın bile aynı zamanda iflas etmesine sebep olabilir. Bu büyük kriz aynı zamanda Fed toplantısında verilmesi muhtemel olan varlık azaltımı kararı veya faiz değişikliği gibi sebeplerle birleşince piyasalarda dev bir satış dalgası geldi.

 

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X