Kripto Para Reklamları Neden Yasak

Kripto Para Reklamları Neden Yasak

Bitcoin Haberleri
Nisan 21, 2020 tarafından koindeks
16
kripto-para-reklamlari

Dijital, şifreli ve takaslarda kullanılabilen bir para birimidir. Bazı devletler kripto para kullanımına izin verirken bazı devletler de bu kullanımı tamamen yasaklamışlardır. Türkiye’de ise kripto para yasağı söz konusu değildir. Bu paraların değeri ise tamamen talebe göre değişiyor. Ağa dayalı bir sistemi vardır. Daha sonra bu paralara reklam yasağı getirildi. Bu da akıllara kripto para reklamları neden yasak sorusunu getirdi.

Kripto Paralarda Ekonomi

Bu paralar hükümet tarafından yönetilemeyen, batma ve el konulma ihtimali söz konusu olmayan para birimleridir. İlk kripto para birimi ise Bitcoindir. Kripto paraların ülkelerin gelirinin iyileşmesinde veya kötüleşmesinde etkilenme rolleri yoktur. Ülkenin ekonomisi bu para birimleri üzerinde etkili değildir.

Kripto paralar bir çok sanal paradan oluşuyor. Bu paraların değerleri birbirinden farklıdır. Kripto para çeşitleri :

  • Bitcoin
  • Litecoin
  • Ripple
  • Binance coin
  • Tezos
  • Tether

gibi birçok çeşitleri vardır. Sanal cüzdan oluşturup, alışveriş yaparak kendi paralarınızı biriktirebilirsiniz.

Kripto Para Reklamları Neden Yasak

Aldatıcı, güvenilir olmayan, sürekli değişen kripto paraların en bilineni Bitcoin için sosyal medya uygulamalarında ve sosyal ağlarda reklam yasağı konuluyor. Yasa dışı yollar, karaborsa, suç sayılan bütün işlemler bu kripto para cinsi olan Bitcoin ile yapıldığından artık güvenli reklamlar değildi. İlk tepki Facebook’tan geldi. Bu yasakların ardından dünya devi Google’da bu zincire katıldı. Yasağı ihlal eden reklam verenlerin İnstagram ve Facebook kullanımlarının da yasaklanacağı önemle belirtildi.

Google, getirisi olmayan ve denetlemeyen kripto paraların yasak reklamlar kategorisine girdiğini ifade etti ve bu tür reklamları yasakladı. Bu yasağa daha sonra popüler bir sosyal ağ olan Twitter’da katıldı. Twitter kullanıcılarının güvenliği için böyle bir politika izlediklerini, bu para birimlerinin reklamlarının küresel çapta yasaklandığını açıkladılar. Bu camiada Bitcoine en büyük desteği sağlayan Reddit’te bu yasağa uyanlardan oldu. Verdiği desteği çektiler ve ödeme seçenekleri arasından Bitcoini kaldırdılar.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X