Kripto Paralar ile İlgili En Büyük Sorunlar 

Kripto Paralar ile İlgili En Büyük Sorunlar 

Kripto Para Haberleri
Ekim 2, 2021 tarafından Merteren Alkis
36
kripto-paralarin-en-buyuk-sorunlari

Kripto Paralar ile İlgili En Büyük Sorunlar 

Satoshi Nakamoto ilk Bitcoin bloğunu çıkardıktan sonra, kripto paralar bir roket gibi fırladı ve şimdi ise kripto paralar 2 trilyon dolarlık bir pazar. Blok zincirinin icadı, şeffaflık gibi bazı dünya sorunlarına çözüm olarak tasarlandı ve çeşitli sektörlerde uygulandı. Bununla birlikte, teknoloji mükemmel olmaktan uzaktır ve bazı sorunları vardır. 

Ölçeklenebilirlik Sorunu 

Blok zincirini etkileyen en temel sorunlardan biri ölçeklenebilirlik sorunudur. Benimseme oranları artmaya devam ederken, çoğu blok zinciri, kısa bir süre içinde büyük miktarda işlem verisini idare edememe zorluğuyla karşı karşıya. Bu, uzun bekleme sürelerine ve yüksek ücretlere yol açarak çeşitli çözümlerin geliştirilmesine yol açar. 

 

Çevre Sorunu 

Madencilik kripto para birimleri, özellikle Proof-of-Work konsensüs mekanizmalarına sahip olanlar, büyük miktarda enerji tüketir. Bitcoin’in yıllık elektrik tüketim oranları, birkaç ülkeninkini aşarak önemli endişeleri artırıyor. Kripto para madenciliği için fosil yakıtların kullanılması, sahip olduğu çevresel etki nedeniyle ciddi şekilde eleştirildi. 

Alternatif olarak, Proof-Of-Stake blok zincirleri bu sorunu aşmanın bir yolu olarak geliştirilmiştir. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’a göre, Cardano “ şu anda Bitcoin’den 1,6 milyon kat daha az enerji tüketiyor”. Ethereum, Ethereum 2.0 ile Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçme konusunda kapsamlı planlara sahipken, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi alternatif enerji kaynaklarının Bitcoin’in çevresel etkisini azalttığı düşünülüyor. 

Güvenlik Sorunu 

Blockchain tabanlı platformlar, orantılı olarak büyümeye devam eden bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya. Bir zamanlar hacklenemez olarak kabul edilen siber suçlular, projelerin ve değişimlerin tasarımındaki küçük kusurlardan faydalanıyor. Ethereum Classic ve birden fazla flash kredi saldırısı örneği ile durum gibi %51 saldırıları başlatıyorlar. 

Birkaç borsa geçmişte Mt.Gox gibi 700.000 BTC’nin üzerinde kayba yol açan güvenlik ihlalleri yaşamıştı. Polynetwork, 600 milyon doların üzerinde kripto paranın çalındığı rekor hack yaşadı. Blockchain güvenlik ihlalleri nedeniyle 1 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı ve bu olayları bastırmak için projeler varlıklarının güvenliğine büyük yatırımlar yapıyor. 

 

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X