Laos, Fintech Ortaklığıyla Dijital Para Çıkarıyor

Laos, Fintech Ortaklığıyla Dijital Para Çıkarıyor

Bitcoin Haberleri
Ekim 3, 2021 tarafından Merteren Alkis
40
laos-dijital-para-birimini-cikariyor

Karayla çevrili olmasına rağmen, Laos muhteşem şelaleleri nedeniyle hidroelektrik potansiyeli ile ünlüdür. Geçen ay, Laos hükümeti tutumunu değiştirerek altı şirketin ülkede Bitcoin madenciliği  yapmasına ve ticaretine izin verdi . Dahası, Laos, bir Japon Fintech şirketi yardımıyla dijital para birimlerini de araştırıyor.

Son zamanlarda, Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti Bankası, dijital olarak  Laos’un keni  para biriminin geliştirilmesini araştırmak için Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı .

Ülkedeki durumu daha iyi analiz etmek, Laos bölgede dijital para birimleri konusunda biraz deneyime sahip olan Tokyo  merkezli Soramitsu’yu getirdi.

Soramitsu ile Dijital Paralar Hakkında Uluslararası işbirliği

Soramitsu, dijital ödeme platformu Bakong’u geliştirmek için Kamboçya Ulusal Bankası ile birlikte çalıştığı biliniyor . Ayrıca, Kamboçya’nın CBDC projelerinin bir parçası olarak geliştirilen “Bakong” dijital para biriminin ana işlevi, Kamboçya ekonomisinin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmaktı.

Soramitsu web sitesinde bir basın açıklamasında şunları söylemiştir: 

“Bakong’un yerel bankacılık uygulamalarında uygulanması sayesinde, 2021’in ilk altı ayında bu hizmetten 5,9 milyon kullanıcı yararlandı. Bakong’un dijital cüzdan kullanıcıları 200.000 puana ulaştı ve 1.4 milyonun üzerinde işlem, 500 milyon ABD Doları eşdeğeri aynı zaman diliminde kaydedilmiştir.”

Şimdi komşu Laos’u düşünün. Soramitsu’nun bölgedeki uzmanlığının, Laos banka yetkilileriyle etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olacağı iddia edilebilir.

Laos merkez bankası ve Soramitsu’nun ortak çalışması bu ay başlayabilir .

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X