Litecoin Nedir?

Litecoin Nedir?

Kripto Para Haberleri
Nisan 15, 2020 tarafından koindeks
21
litecoin

Litecoin, Bitcoin gibi kripto para birimi olarak tanımlanabilir. Bu kripto para birimi, 2011 senesinde eskiden Google’de çalışan Charlie Lee açısından geliştirilmiştir. Aslında Bitcoin’le aynı şekilde çalışma prensibine sahiptir. Ancak yine de aralarında kimi değişiklikler bulunmaktadır. Bitcoin’de yer alan kimi hataların giderilmesi hedefiyle ortaya çıkarılan ve bu alanda başarı kazanan Litecoin bu şekilde açıklanabilir. Bu; litecoin nedir? sorusunun cevabı niteliğindedir.

Litecoin Avantajları

Bitcoin tarzı başka kripto paralarla aynı çalışma prensibine sahip olsa da Litecoin biriminin başka kripto para değerlerine oranla sağladığı kimi avantajların bulunduğunu söylemek mümkündür. Bitcoin’de kullanılan açık kaynak kodlu yazılımlardan ilham alınarak oluşturulan bu para birimi, değişik bir algoritmayı kullanmaktadır.

Bu algoritmanın sayesinde madencilik işlemleri çok daha basit ve sistem ihtiyaçları en az seviyede tutularak yapılmaktadır. Madencilik işlemlerinde olan bu avantaj, işlem onay sürelerini ciddi anlamda düşürmekte ve gönderim hızını önemli derecede etkilemektedir.

Litecoin Madenciliğinin Yapılması

Litecoin kripto para madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan yalnızca madencilik işlemleri adına özel olarak üretilen ASIC ismi verilen cihazlar sayesinde yapılıyor. Kişisel bilgisayarlardaki ekran kartıyla da madencilik yapmak mümkündür ancak kar etmek ciddi anlamda az olacaktır. Madenci sayısında olan artma ve işlemci kapasite isteğindeki artış sebepleriyle Litecoin madenciliği devamlı şekilde zor hale gelmektedir.

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Farklar

  • Bitcoin işlemleri için her bir blokun oluşturulma süresi 10 dakikayken, Litecoin’de bu süre sadece 2.5 dakikadır. Bu fark ise, işlem onay hızını büyük ölçüde etkilemekte.
  • Litecoin sisteminde kullanılan algoritma ile kişisel bilgisayarlarla devamlı madencilik yapılmaktadır. Bitcoin madenciliğinde kişisel bilgisayarlar ile madencilik yapılmamakta.
  • Dolaşım içerisinde yer alan toplam BTC adedi 21 milyonla sınırlıdır. Litecoin’de ise bu sınır 84 milyon şeklindedir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X