Meksa Yatırım Kısa ve Orta Vade Hisse Önerileri 28 Eylül 2 Ekim 2020

Meksa Yatırım Kısa ve Orta Vade Hisse Önerileri 28 Eylül 2 Ekim 2020

Kripto Para Haberleri
Eylül 29, 2020 tarafından koindeks
19
haftalik-hisse-onerileri

Borsada tepki alımları görülürken döviz kurlarında ise dalgalı seyirle birlikte yükseliş eğilimi devam ediyor. Gösterge tahvil bono faiz oranında ise geri çekilmeler gözlemlendi.

TCMB’nin piyasa beklentilerinin aksine sürpriz bir kararla politika faiz oranını 2 puan artırması olumlu karşılanırken Borsa İstanbul’da banka hisseleri öncülüğünde sert tepki alımları görüldü, döviz kurlarında ise kâr satışlarına bağlı düşüş gerçekleşti. Ancak piyasalar üzerindeki etkiler kısa süreli oldu. TCMB’nin kararının yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun, bankaların swap limitlerini yasal özkaynaklara oranını yüzde 10’a çıkarması “normalleşme” adımları olarak değerlendirildi. TCMB’nin faiz artırımı piyasalar ve ekonomik veriler üzerinde beklenen etkiyi yapması için sermaye girişlerinin görülmesi, dövize talebin durması, banka döviz mevduatlarında çözülme, cari açığın azalması, dış piyasalarda ABD dolarındaki değerlenmenin durması gibi bazı gelişmelerin de yardımı gerekecek. Salgın hastalık nedeniyle ülkeler, zayıflayan ekonomik aktiviteye ivme kazandırmak için faiz düşürüp piyasaya bolca nakit vererek parasal genişleme politikaları uyguladılar. TCMB de benzer şekilde davrandı. Ekonomi üzerinde olumlu sonuç da verdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yılın ilk yarısına göre ciddi bir büyüme bekleniyor. Şimdi ise şartların zorlamasıyla birlikte faiz artırıp parasal sıkılaştırma tedbirleri devreye sokuldu. Bu hamlenin ekonomideki toparlanma eğilimine olumsuz bir etkisi olacak mı? Bunu önümüzdeki günlerde test etme imkânımız olacak. Salgın hastalıkta artan vaka sayıları ve ekonomilerin kapanma riskleri ABD dolarını tekrar öne çıkardı. ABD dolarındaki yükseliş değerli metaller ve altın fiyatları üzerine baskı yapmaya başladı. Hatırlanırsa Koronavirüs’ün ilk günlerinde benzer fiyatlamalar ile karşılaşmıştık. Daha sonra merkez bankalarının faiz düşürüp piyasaları nakde boğmasının ardından altın fiyatları yükselişe geçmişti. Salgın hastalıktaki artan vaka sayılarının ekonomik toparlanmaya sekte vuracağı endişeleri borsalara satış olarak yansıyor. Hatırlanırsa Fed Başkanı Powell, son toplantının ardından salgın hastalığa bağlı olarak ekonomideki belirsizliklerden söz etmiş, borsalarda satışlar görülmüştü. TCMB faiz kararının etkisiyle son günlerde Borsa İstanbul dış borsalarda olumlu bir ayrışma gösterse de küresel borsalardaki satıcılı durum devam ettiği takdirde bu görünümünü koruması zorlaşabilir. Piyasalarda dalgalı seyirle birlikte olumlu hava korunmaya çalışılıyor.

Endekste destek seviyelerinden tepki alımları görüldü. İlk destek 1.100 seviyesinde. Bu seviye kısa dönem için önemli görülüyor. 1.100 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 1.085 ve 1.065 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.141 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyelerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.120 seviyelerinde. Endekste görülen tepki alımları direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X