Metaverse Nedir? Kripto ve NFT Çılgınlığı İçin Geç mi Kaldık?

Metaverse Nedir? Kripto ve NFT Çılgınlığı İçin Geç mi Kaldık?

Kripto Para Haberleri
Ekim 31, 2021 tarafından Ömer Dursun
116
metaverse-nedir

Metaverse nedir? Mark Zuckerberg’in neden “meta-evrenin” bir sonraki sınır olduğunu düşündüğünü anlamak için Sam Peurifoy örneğini düşünün.

Columbia Üniversitesi’nden 27 yaşındaki kimya doktorası, pandeminin zirvesinde Goldman Sachs’taki işini bıraktı ve şimdi video oyunları oynayarak servetini kriptoda arıyor.

Meksika’dan Filipinler’e kadar düzinelerce insanı “Kaptan” Peurifoy komutasındaki bir “Lonca”ya dahil etti. Karşılığında, oyuncuların potansiyel olarak gerçek paraya dönüştürülebilecek bir dijital simge olan Smooth Love Potion’u topladığı bir oyun olan Axie Infinity’ye girmek için gereken fonları topluyor.

facebook-metaverse-blockhainZuckerberg’in Metaverse’i nedir?

Zuckerberg’in hayallerinin meta-evreni, herkesin sanal bir gerçekliğe bağlı olduğu, ışınlanabildiği, sadece onları düşünerek bir şeyleri gerçekleştirebildiği ve fiziksel dünyanın sınırlarının ötesine geçerek cesur, yeni bir dijital dünyaya adım attığı türden bir yer.

Halihazırdaki dijital NFT oyunlarının en popüleri Axie Infinity. Bu “GameFi” trendinin ön saflarında yer alan Axie, şimdiden 2,5 milyar dolardan fazla işlem hacmi üretti. Oyuncuları kripto vaadiyle cezbeden oyunlar sunan diğer birkaç rakip de popülerlik kazanıyor.

Girişim kapitalistleri ve riskten korunma fonları, milyarlarca insanın dijital jeton kazanma umuduyla tokatlayacağını, ezeceğini, vuracağını veya öldüreceğini tahmin ettikleri bu yeni çevrim içi altına hücumdan para kazanmaya çalışıyor.

Axie oyuncuları cezbederken, oyundaki bir başka simge olan Axie Infinity Shards da yükselişe geçti. AXS, daha popüler kripto paralardan bazıları değer kaybetmiş olsa bile, Haziran ayında 3,22 ABD dolarından şimdi yaklaşık 150 ABD dolarına yükseldi.

Kripto analistleri, gelecekteki metaverse ekonomilerinin tıpkı bizim gerçek ekonomimiz gibi yönetilmesi gerektiğini söylüyor: “Ekonomi lisansına sahip insanlar NFT oyunları tarafından işe alınacak.”

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X